Pençe ödemine bağlı ağrı ve davranış değişikliklerinin farmakolojik modülasyonu
Pharmacological modulation of PAW edema and pain behaviors
- Tez No: 445246
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE NUR BANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Formalin inflamasyon modeli insanda oluşan doğal inflamasyona en yakın model olarak tanımlanmıştır. Pençede lokal doku hasarı oluşturan sıçan formalin testi, tonik ağrı ve lokalize inflamatuar ağrı için bir model olarak kullanılmıştır. Akut inflamasyonda plazma sıvı ve proteinlerinin eksudasyonu ve ağırlıklı olarak nötrofiller olmak üzere lökositlerin göçü oluşur ve formalin enjeksiyonu sonrasında enjekte edilen pençede hızla ödem oluşur. Formalinin oluşturduğu ağrı temelde periferik doku hasarına bağlıdır. Formalin testi ile oluşan ödeme ve ağrıya bağlı olarak sıçanda iki karakteristik davranış oluştuğu gösterilmiştir. Bunlar pençe yalama (Licking) ve kaçınma (ayağı yere basmama, yüksekte tutma)'dır. İlaçların antiinflamatuvar etkilerine baktığımızda hayvan pençe volümünün azalmasına bağlı olarak inflamasyonu azaltmada prednizolon > diklofenak Na > karbamazepin > diazepam > mirtazepin > morfin gibi bir sıralama elde edilmiştir. Mirtazepin ve morfin'in olusturduğu antiinflamatuvar etki kayda değer düzeyde bulunmamıştır. Sıçanların karakteristik davranışlarından olan pençe yalama ve kaçınma olaylarında ise morfin ve/veya diklofenak analjezik etkilerinden dolayı koruyucu etkilere sahip oldukarı saptanmıştır. Bu koruyucu etkiye mirtazepin de aracılık etmiştir. Diğer davranış hareketleri olan ileri yürüme, arka ayaklar üzerinde yükselme ve taranma olaylarında diazepamın sedatif ve anksiyolitik etkisinden dolayı en düşük değerler elde edilmiştir. Diazepamı morfin ve diklofenak analjezik etkilerinden dolayı, prednizolon ise antiinflamatuvar etkisinden dolayı izlemektedir. Korelasyon analizi sonucu ödem, formaldehit ve diklofenak gruplarında taranma davranışı ile pozitif ve ayrıca diklofenak grubunda pençe yalama davranışı ile negatif yönde ilişki olduğu bulunmuştur. Arka ayaklar üzerinde yükselme davranışı ile prednizolon grubunda negatif, karbamazepin grubunda ise pozitif yönde ilişki elde edilmiştir. Bu sonuçlar ödem ve hayvan davranış hareketleri arasındaki ilişki üzerine açıklama getirirken bu konuda daha kapsamlı çalışmalar yapılması gereğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Formalin model of natural inflammation caused inflammation in humans has been identified as the closest model. The ratformalin test, which causes a local tissue injury of the paw, has been used as a model for tonic pain and localized inflammatory pain. Acute inflammation lasts a relatively shortduration; only for minutes or a several hours, and its main characteristics are the exudation of fluid and plasma proteins and the emigration of leukocytes, predominantly neutrophils. Saeveral studies have shown that, after an injection of formalin, of the injected paw develop sedema rapidly. Formalin-inducedpain is caused primarily by peripheral tissue inflammation. Depending on the edema and paincaused by the formalin test in rats it has been shown that two characteristic behavior occurs. These paw licking (Licking) and abstinence (myfeettouch the ground, holding high). When we look at the effects of anti-inflammatory drugs, the ranking was obtained as prednisolone >diclofenac > carbamazepine > diazepam >mirtazepin> morphine HCl in term of reduce inflammation due to decreased volumes of animal paw. It was found that morphine HCl and/or diclofenac have a protective effect due to their analgesic effect in the event of characteristic behaviors of animals such as paw licking and avoidance. This protective effect was mediated by mirtazapine which is the anti-depressant drug. The lowest values was obtained on diazepam due to its sedative and anxiolytic effects in the event of other behavioral movements like the rising on its hind legs, walk forward, combing and embellishing. It is followed by morphine HCl and diclofenac owing to their analgesic effect and prednisolone due to its anti-inflammatory effect. It was found that edema is releated positive direction with combing behavior in formaldehyde and diclofenac groups and also negative direction with paw licking behavior in diclofenac Na groupa result of correlation analysis. It was found that edema is releated positive direction with rise on hindlegs behavior in carbamazepine group and negative direction with rise on hindlegs behavior prednisolone group. These results allow to further studies on the relationship between edema and animal movement behavior.