Deneysel olarak oluşturulan akut inflamasyon modelleri üzerine agmatinin etkisi
Effect of agmatine in experimental acute inflammation models
  1. Tez No: 164149
  2. Yazar: GAMZE SALANTUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEYZA ARICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
l.OZET Bu çalışmada, başta iNOS olmak üzere NOS'un bütün izoformlarını inhibe ettiği bilinen ve endojen bir madde olan agmatinin deneysel inflamasyon modelleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda en yaygın kullanılan yöntemler olan pençe ödemi ve plörizi modelleri kullanılmıştır, inflamasyon Sprague Dawley dişi sıçanların pençelerine (i.pl., 100 ul) veya plevral boşluklarına (intraplevral, 0.2 mi) %1'lik karragenanın enjekte edilmesiyle oluşturulmuştur. Karragenan injeksiyonundan 30 dakika önce intraperitoneal olarak agmatin (100 mg/kg, i.p) uygulanmıştır. Pençe ödemi modelinde, ödemin şiddeti, plantar yüzeyde sıcaklık ve mekanik hiperaljezi değerlendirilmiştir. Plörizi modelinde ise, plevral boşluktaki eksudadanın volümü, polimorfonükleer hücre sayısı ve TNF-a miktarı ölçülmüştür. Akciğerden alman doku örneklerinde kollajen, luminol, lusigenin tayini ve histolojik inceleme yapılmışta. Karragenan pençe ödemi modelinde ödemin şiddetini, plantar yüzey sıcaklığını, mekanik uyaranlara duyarlılığı arttırmıştır. Plörizi modelinde de plevral boşluktaki eksuda hacmini, polimorfonükleer hücre sayısını, TNF-a, kollajen, luminol ve lusigenin miktarlarını anlamlı bir biçimde arttırmıştır. Agmatin uygulaması yukarıda belirtilen tüm parametreleri hem pençe ödemi hem de plörizi modellerinde baskılamıştır. Ayrıca, histolojik inceleme sonucunda karragenanla artan hemoraji ve polimorfonükleer nötrofil hücre birikiminin de agmatin tedavisi alan grupta baskılandığı gözlenmiştir. Özetle, bu çalışmanın sonuçları agmatinin anti-inflamatuar etki potansiyeli olduğunu, bunun kısmen iNOS aktivitesinin baskılanmasına, kısmen de TNF-a salınımının inhibisyonuna bağlı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Effect of Agmatine in Experimental Acute Inflammation Models In this study, effect of agmatine, which is known as an endogenous substance and inhibitor of all isoforms of NOS especially iNOS, is investigated in experimental models of inflammation. In our study, paw inflammation and pleurisy which are most widely used models were used. Inflammation were induced injection of 1% carrageenan either intraplantar Ci.pl., 100 ul) or into plevral cavity (intraplevral, 0.2 ml) in Sprague Dawley female rats. Agmatine (100 mg/kg, i.p) was administered intraperitoneally 30 min. before carrageenan injection. In paw edema model, intensity of edema, temperature of plantar surface and mechanical hyperalgesia were determined. In pleurisy model, volume of exudate in plevral cavity, number of polymorphonuclear cells and TNF-a levels were measured. Collagen, luminol, lucigenin levels and histological examination were done in lung tissue samples. Carrageenan significantly increased intensity of edema, plantar surface temperature and mechanical hyperalgesia, in paw edema model. It also significantly inreased the volume of exudate in plevral cavity, number of polymorphonuclear cells, TNF-a, collagen, luminol and lucigenin levels in pleurisy model. Agmatine administration was reduced all of the above mentioned parameters in both paw edema and pleurisy models. Besides, in histological examination carrageenan induced increase in hemorrhage and polymorphonuclear neutrophil accumulation is also reduced in agmatine treated group. In summary, the results of this study demonstrate that agmatine exerts potent anti-inflammatory effects that could in part be, related to an inhibition of the activity of the iNOS, and also, might be related to a reduction of TNF-a release.