Şizofreni hastalarında ekt öncesi ve sonrası peroksizom proliferatif aktivatör(PPAR) gama reseptör aktivitesinin karşılaştırılması
Compari̇son of peroxi̇some proli̇ferator-acti̇vated receptors gamma (PPAR) acti̇vi̇ty on pati̇ents wi̇th schi̇zophreni̇a before and after ect
- Tez No: 445261
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: PPAR γ antiinflamatuar ve nöroprotektif bir moleküldür. Şizofreni etyolojisinde inflamasyonun önemli bir yeri vardır. Şizofreni hastalarında PPAR γ düzeyi azalmaktadır. Bu çalışmada dünyada ilk kez elektrokonvulsif terapinin (EKT) serum PPAR γ düzeyinin üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: EKT endikasyonu almış dirençli şizofreni hastalarının EKT öncesi ve sonrası serum PPAR γ düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmaya 32 şizofreni hastası ve 31 sağlıklı kontrol alınmıştır. Hastalara sosyodemografik veri formu, PANNS ölçeği, Calgary depresyon ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 39,00±11,94 bulundu. Hastaların 16'sı erkek, 16'sı kadındı.
Özet (Çeviri)
Aim: PPAR-γ is neuroprotective and antiinflammatory molecule. İnflammation has important place in the ethiology of schizophrenia. In this study we aim to analyze for the first time effect of ECT on serum PPAR-γ levels. Methods: PPAR-γ levels of treatment resistant schizophrenia patients with ECT indication was measured before and after ECT. We have included 32 schizophrenia patients and 31 healthy controls into study. Patients are applied sociodemographic information question form, PANSS Scale, Calgary Depression Scale. Results: the average age of the participants was 39,00±11,94. 16 of the patients were male while the remaining 16 were female.