Farklı prezervan maddeler içeren antiglokomatöz göz damlaları ile prezervan madde içermeyen antiglokomatöz damlanın oküler yüzey ve trabeküler ağ üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of antiglaucomatous eye drops with various preservatives and preservative-free one on ocular surface and trabecular meshwork
  1. Tez No: 445262
  2. Yazar: BURCU GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN OCAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET AMAÇ: BAK içeren latanoprost, poliquad içeren travoprost, purite içeren brimonidin ve prezervan içermeyen tafluprostun tavşan gözlerinde oküler yüzey ve trabeküler dış akım yolu üzerindeki sitotoksik etkilerinin histolojik olarak incelenmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: 25 adet erkek yetişkin New Zealand beyaz tavşan 5 gruba ayrıldı. Gruplara izotonik %0.9 solüsyon (Serum fizyolojik), prezervan içermeyen tafluprost %0.0015, %0,15 purite içeren brimonidin %0,1, %0,001 polikuad içeren travoprost %0,004 ve %0,02 BAK içeren latanoprost %0,005 tedavi dozunda 28 gün süre ile uygulandı. Hematoksilen eozin (H&E) boyası ile kornea dokusu ve trabeküler dış akım yolları; Periyodik Asit & Shiff + Hemalum boyası ile konjonktiva goblet hücreleri ışık mikroskobisi ile incelendi. CD45 ve kaspaz-3 antikorları ile kornea epiteli ve CALT dokusundaki inflamasyon ve apoptoz bulguları immünohistokimyasal olarak araştırıldı. İstatistiksel analizde One Way ANOVA testi kullanıldı. Sonuçlar ortalama±standart sapma olarak belirtildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: To evaluate ocular surface and trabecular outflow pathway changes after using latanoprost preserved with BAK, travoprost preserved with Poliquad, brimonidine preserved with Purite and preservative-free tafluprost. MATERIAL AND METHOD: 25 male, adult New Zealand albino rabbits were randomized into groups of 5 to receive daily instillation of %0.9 isotonic solution, preservative-free tafluprost %0.0015, brimonidin %0,1 preserved with %0,15 Purite, travoprost %0,004 preserved with %0,001 Poliquad and latanoprost %0,005 preserved with %0,02 BAK over a 28-day period. Enucleation was performed at the end of the study followed by histologic analysis using hematoxylin eosin staining to evaluate corneal and trabecular outflow pathway changes; periodic acid schiff staining to identify goblet cells by light microscopy. Inflammatory and apoptotic changes in corneal epithelium and CALT were analysed using light microscopy, immunohistology in cryosections for detecting CD45+ and caspase-3+ cells. Resuts were expressed as means±standart error. The groups for analysis were compared using One Way ANOVA.