Akut apandisit tanısında alvarado skorlaması,C-reaktif protein, prokalsitonin ve neopterin biyolojik belirteçlerin yeri
The effects of alvarado scoring and biomarkers C-reaktive protein (CRP),procalsitonin(PCT)neopterin(NP) BY themselves and combined,on the diagnosis of acute appendicitis
- Tez No: 445260
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Akut Apandisit (AA);en sık görülen acil girişim nedenlerinden biridir.Günümüzde hala kesin tanı koymak mümkün değildir.AA tanısındaki bu gecikmeler,komplikasyon oranlarını artırmaktadır. Amaç:AA tanısında Alvarado Skorlaması(AS) ve biomarkerların(C-Reaktif protein(CRP),Prokalsitonin(PCT),Neopterin(NP) tek ve AS ile birlikte kulanılmalarının tanıya olan katkılarının araştırılması amaçlandı. Yöntem-Gereç: İ.Ü. C.T.F Genel Cerrahi kliniğine, 04.03.2014-29.07.2015 tarihleri arasında, AA ön tanısıyla yatırılan ,100 hasta alındı.AA pozitif (n:60),AA negatif (n:40) ve AA pozitif grup; Komplike AA (n:11),nonkomplike AA (n:49) olarak gruplandırıldı. Hastaların demografik verileri,AS,CRP,PCT,NP değerleri karşılaştırıldı. Bulgular:Çalışmaya alınan hastaların; 45'i erkek (%45), 55'i kadın (%55),yaş ortalamaları 32,8 ±13,7 yıl(18-92)'idi.Gruplar arasında, yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu.AS dağılımı: AS≤4 olan 24 hastadan 3'ü , AS 5-7 olan 35 hastadan 22'si, AS 8-10 olan 41 hastadan 38'i ameliyat edildi.Opere edilen 63 hastanın 3'ünde normal apendiks saptandı. AA pozitif ve negatif grupların serum CRP,PCT,NP değerlerinin AA tanısında yetersiz olduğu fakat AS'un sensivite ve duyarlılığını artırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction:Acute Appendicitis(AA) is one of the most common emergency operations.Nowadays in certain cases it is still not possible to establish a certain diagnosis.Delays in diagnosis of AA,causes an increase in the rates of complications. Aim:This study aimed to investigate the effects of Alvarado Scoring and biomarkers C-reactive protein(CRP),procalcitonin(PRC),neopterin(NP) by themselves and combined,on the diagnosis of AA. Materials and methods:100patients who presented to İ.Ü. C.T.F. General Surgery Clinic between 04.03.2014-29.07.2015 with an initial diagnosis of AA were included in this study.Patients were grouped into AA positive(n:60),AA negative(n:40),AA positive-complicated(n:11) and AA positive non-complicated AA(n:49).Demographic characteristics,AS,CRP,PCT,NP values were compared.