Renal transplantasyon yapılan hastalarda M-TOR inhibitörleri'nin kullanımı
Uses of M-TOR i̇nhi̇bi̇torrs i̇n renal transplantation.
- Tez No: 445269
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN SEYAHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Nispeten yeni immunosupressifler sayılan Sirolimus ve Everolimus m-TOR inhibitörleri olarak adlandırılırlar. Bu çalışmada. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi renal transplant ünitesinde takip edilen böbrek nakli alıcılarında. m-TOR inhibitörlerinin kullanım endikasyonlarının, graft sürvisine etkilerinin, yan etki profillerinin ve tedavi maliyetine etkilerinin ortaya konulması amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Mart 2015 tarihi itibari ile 638 böbrek nakli operasyonu yapılmıştır. Ayrıca 213 hasta dış merkezde böbrek nakli yapılmış olup ünitemizde takip dosyası mevcuttu. Böylece toplam 851 dosya incelenmiştir. Takip süresi boyunca m-TOR inhibitörü içeren immunsupresif kullanan 23 hasta çalışmaya alındı. Çalışma ile ilgili klinik ve laboratuar verileri hasta dosyalarından retrospektif olarak toplandı. Çalışma grubundaki her hasta için standart tedavi ile benzer takip süresi ve GFR değeri olan kontrol grubu hastaları diğer dosyalar taranarak tespit edildi. Belirlenen kriterlere uyan 18 hasta bulundu ve çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubundaki hastalarının dosyalarından da çalışma grubuna benzer şekilde aşağıdaki veriler elde edildi. Bulgular: m-TOR tedavisi başlanan 23 hastanın (ortalama yaş 39.8±10.5, 17 erkek/6 kadın) 9'unda malignite, 13'ünde iaç toksistesi nedeniyle m-TOR tedavisi başlanmıştır, bir hastada ise hekim kararı ile m-TOR tedavisine geçilmiştir. İlaç değişimi sonrası tedavi masrafında 811±507 TL artış olduğu tespit edilmiştir. Hastalar ortalama 106.0±44.1 ay takip edilmiştir. Takipler boyunca kreatinin değerlerinde anlamlı değişim olmamıştır, kontrol grubu ile de benzer seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. Ancak proteinüri kontrol grubuna göre son kontrolde daha yüksek bulunmuştu. En dikkat çeken değişim Total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid seviyelerindeki artıştır. Kontrol grubuna göre de Total kolesterol ve LDL kolesterolün daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Bu ilaç grubunun maliyet analizinin de dikkate alınarak günümüzde rutin uygulamadan ziyade belirli endikasyonlar dahilinde kullanımının daha uygun olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Sirolimus and Everolimus are relatively new immunosuppressive drugs that belong to m-TOR inhibitors. In this study we aimed to investigate indications for m-TOR treatment, the effect of this treatment on graft function, side effects of the treatment and the change on the treatment cost following m-TOR treatment in kidney transplant patients that were followed up in Cerrahpasa medical faculty. Patients and Methods: In Cerrahpasa Medical Faculty a total of 638 kidney transplantation was performed until March 2015, additionally 213 patients who had kidney transplantation in another center are following up in our outpatient transplantation clinic. We examined 851 patient files and detected 23 patients who used m-TOR treatment. Data are collected retrospectively from outpatient clinic files. As the control group, we examined 18 patients who have similar GFR level and follow-up duration to m-TOR taking patients in the time of treatment switch. Data for the control group was also collected from patient files. Results: Mean age of the 23 (17 male/6 female) patients who were using m-TOR treatment was 39.8±10.5. m-TOR treatment was started due to malignancy in 9 patients and due to drug toxicity in 13 patients, in one patient treatment was started according to physician preference. Treatment switch was associated with a cost increase of 811±507 TL. Patients were followed up for 106.0±44.1 months. During the follow-up there were no significant increase in creatinine levels, moreover creatinine levels remained similar to that of the control group. However the incidence of proteinuria was higher compared to control group at the last visit. Most striking change was observed in Total, LDL cholesterol and triglycerides levels. Compared to control group LDL cholesterol was higher. Conclusion: If we take the cost analysis in to the account we think that m-TOR inhibitors might be stated according to indication rather than routine use.