Deneysel venöz yetersizlik oluşturulan flep modelinde vakum yardımlı kapama'nın venöz mikrodolaşım ve neoanjiogenez üzerine etkilerinin araştırılması (deneysel çalışma)
Effects of vacuum assisted closure therapy on venous microcirculation and neoangiogenesis of ideally congested skin flap model (experimental study)
  1. Tez No: 445280
  2. Yazar: UĞUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş Ve Amaç: Flep kaybının 3 temel sebebi; venöz konjesyon, arteryal iskemi ve reperfüzyon hasarıdır.Venöz konjesyon en sık görülenidir.Venöz konjesyon bulunan fleplerde deneysel ve klinik birçok çalışmanın yapıldığını görmekteyiz.VAK tedavisinin, venöz yetmezliği bulunan ideal konjeste cilt flebi modelinde kullanımını irdeleyen bir çalışma yoktur.Bu deneysel çalışmanın amacı;VAK tedavisinin ideal konjeste bir cilt flebi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Materyal Ve Metod:Çalışmada 28 adet Yeni Zellanda tipi albino tavşan kullanıldı. Hayvanlar VAK tedavisinin uygulanma süresine göre 4 gruba ayrıldı.Her gruba 7 tavşan dahil edildi. Hayvanların sağ kulağı deney ,sol kulağı kontrol grubu olarak kullanıldı. Kontrol grubu olarak, deney grubundaki her bir tavşanın diğer kulağı kullanıldığı için ek tavşan kullanımı olmadı.Miyawaki'nin tariflediği ideal konjeste cilt flebi modeli kullanıldı. Deney grubu tavşanlarına postoperatif dönemde VAK uygulandı. Kontrol grubunda bulunan tavşanların kulağına postoperatif dönemde herhangi bir tedavi uygulanmadan takip edildi. Çalışmanın bitiminde histopatolojik ve immünhistokimyasal değerlendirme için örnekler alındı. Ödem, enflamasyon, konjesyon, hematom ve neoanjiogenez değerlendirildi. Bulgular:Üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis test,farklılığa neden olan grubun tespitinde ve iki gruba göre değerlendirmelerde Mann Whitney U test kullanıldı. Kontrol ve deney gruplarına ait ölçümlerin karşılaştırmalarında ise Wilcoxon Signed Ranks test kullanıldı. Histopatolojik ve immünhistokimyasal incelemelerde deney-kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Sonuç: Açık yara modelinde anjiogenezi artırdığı, ödem, enflamasyon, konjesyon ve hematomu azalttığı gösterilen VAK tedavisinin çalışmamızda kullanılan ideal konjeste flep modelinde olumlu etkisinin olduğu fakat; istatistiksel olarak deney ve kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunmadığı gösterilmiştir. Elde ettiğimiz verilerin gelecekte, venöz konjesyonu bulunan flep modelleri üzerinde yapılacak çalışmalar için yol gösterici olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction :Main causes of flap loss are:venous congestion,arterial ischemia and reperfusion injury.Venous congestion is the most frequent reason.There are various studies on congested skin flaps in recent literature.There has not been another study about using of VAC therapy on ideally congested skin flap models. The aim of this experimental study is to research the affects of VAC therapy,on an ideally congested skin flap. Material and Methods:We used 28 new Zealand rabbits;grouped into 4 regarding the length of time VAC applied.Each group has 7 rabbits.Right ears are used experiment and left ears are used as control.Because we used the left ears as control group,we didn't need to use additional animals as control group.We used ideally congested skin flap model as described by Miyawaki.VAC therapy has been applied post-operatively on ears in the experiment group.The ears in the control group were followed up without any treatment.Tissue samples are harvested at the end of study for histopathological and immonohistochemical work-ups.Criterias such as edema,inflamation,congestion,hematoma and neoangiogenesis are assessed. Results:Kruskal Wallis test is used in comparing three or more groups,Mann Whitney U test is used in comparing two groups,Wilcoxon Signed Ranks test is used when comparing experiment-control groups.There hasnt been any statistically significant difference between control-experiment groups in histopathological/immunhistochemical work-ups. Conclusion:VAC therapy had a positive affect on ideally congested flap model but the difference between experiment-control group is statistically not significant.We think the results we obtained will be a guiding way in future studies on flap models experiencing venous congestion.