Meme kanseri olgularında shear-wave elastografi değerleri ile lizil oksidaz gen ekspresyonu arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
The correlati̇on between shear-wave elastography values and gene expressi̇on of LYSYL oxi̇dase in breast cancer patients
- Tez No: 445281
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Shear Wave Elastografi (SWE), sonografinin yanında doku elastisitesi ile ilişkili kantitatif bilgi sağlayabilen bir modalitedir. Lizil oksidaz (LOX) enzimi de ekstrasellüler matrikste kollajen çapraz bağlarını düzenleyerek doku elastisitesini etkileyen bir enzimdir. Çalışmamızda meme kanseri açısından BIRADS kriterlerine göre yüksek şüpheli lezyonu bulunan hastalarda lezyonların LOX, LOXL1 ve LOXL2 ekspresyon değeri ile SWE değerleri arasındaki korelasyonun araştırılması amaçlanmıştır. Materyal- Metod: Çalışmaya BIRADS 5 lezyonu bulunan yaşları 36 ile 70 arasında değişmekte olan (ortalama 49,57±9,59) 30 kişilik hasta grubu ve redüksiyon mamoplasti uygulanan, 17 kişilik kontrol grubu dahil edildi. Lezyonlar SWE ile değerlendirilerek Emean kPa, Emax kPa, SWE-SD ve SWE- ratio değerleri elde edildi. Ardından lezyonun perifer ve santral kesiminden genetik ve histopatolojik değerlendirme için ultrasonografi eşliğinde tru-cut biyopsi işlemi uygulandı. Lezyonların enzim ekspresyonu düzeyi ile SWE parametreleri arasındaki korelasyon istatistiksel açıdan değerlendirildi. Bulgular: Meme kanseri olguları ile kontrol grubu bireyler arasında LOX, LOXL2 değerleri açısından anlamlı fark saptanmadı. Meme kanseri olgularında LOXL1 santral değerleri kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (p:0,022). SWE değerleri ile LOX, LOXL1 ve LOXL2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Aksiller metastaz olan olguların SWE-ratio değerlerinin aksiller metastaz olmayan olguların değerlerinden (p:0,048), uzak metastaz olan olguların Emean değerlerinin de uzak metastaz olmayan olguların değerlerinden anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (p:0,022). Sonuç: Çalışmamızda lezyonların SWE değerleri ile tüm LOX ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı korelasyon saptanamamıştır. Gelecekte daha fazla olgunun dahil edildiği prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Çalışmamızda SWE ile aksiller ve uzak metastaz arasında korelasyon saptanmış olup SWE'nin prognostik özellikleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Shear Wave Elastography (SWE) is a noninvasive modality that can provide a quantitative information about tissue elasticity. Lysyl oxidase (LOX) is an enzyme which is playing role in tissue elasticity by organising cross links between collogen fibers in extracellular matrix. The aim of our study is to investigate the correlation between SWE and LOX expression levels of highly suspicious breast lesions. Material and Metods: 30 patients who had BIRADS 5 breast lesions, ages ranged from 36 to 70 years and 17 control group who had reduction mammoplasty operation, were included to our study. Lesions're evaluated by SWE, Emean, Emax kPa, SWE-SD and SWE-ratio values were obtained. Afterwards, for genetic and histopathological examination ultrasound guided tru-cut biopsy was performed from the periferic and central parts of the lesions. Findings were evaluated for statistical correlations. Results: There was no statistically significant difference between LOX, LOXL2 gene expression levels in breast cancer and control group. LOXL1 central values were found to be significantly higher from control group (p = 0.022). There was no significant relationship between LOX, LOXL1, LOXL2 values and SWE parameters. SWE-ratios of patients with axillary metastasis is statistically significant higher from the cases without metastasis (p = 0.048). Distant metastasis was assosiated with statistically significantly higher Emean values (p = 0.022). Conclusion: No correlations found between LOX expression and SWE parameters in breast cancer patients. Although further prospective studies're needed. In this study, axillary and distant metastasis were found to be correlated with SWE features and this study emphasized the prognostic features of SWE.