Çocuklarda ultrasonografi ile tirohiyoid mesafe ölçümünün zor entübasyon kriteri olarak değerlendirilmesi
Evaluation of ultrasonographic thyrohyoid distance measurement as difficult intubation criteria in children
  1. Tez No: 445279
  2. Yazar: ELİF AYBİKE HAMAMCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİŞ ALTINDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışma, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji A.D.'nda, Etik Kurul onayı alınarak, monoblok ameliyathanede, genel anestezi uygulanmak üzere orotrakeal olarak entübe edilen, 1-8 yaş arası, 119 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan olgular yaşlarına göre Grup I ( 1-2 yaş, n=38), Grup II (3-5 yaş, n=46) ve Grup III (6-8 yaş, n=35) olmak üzere ayrıldı. Hastanın yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı ve Mallampati sınıfı kaydedildi. Beş yaş ve üzerindeki olgularda premedikasyon sonrası, beş yaş altı çocukların sevofluran ile indüksiyonu sırasında USG ölçümleri yapıldı Hastaların tirohiyoid mesafe, subglottik ve glottik çapları lineer transduser kullanılarak ölçüldü. Tüm hastalar, yaş formülüne göre hesaplanan tüp boyutu ile orotrakeal olarak entübe edildi. Uygun tüp boyutunu, 20-30 cmH₂O iken duyulabilir bir kacağın olması olarak kabul ettik. Tüp, daha düşük basınçlarda kaçak olması durumunda 0.5-1 mm daha büyük bir tüp boyutuyla, entübasyon sırasında subglottik alanda darlık hissedildiğinde ise 0.5-1 mm daha küçük tüp boyutu ile değiştirildi21. Olgular Entübasyon Zorluk Skalası'na göre değerlendirildi. USG ile ölçülen subglottik çapların kullanılan tüplerin boyutu ile uygunluğu karşılaştırıldı. Ölçüm ve entübasyon süreleri kaydedildi. Elimizdeki verilerin analizinde Grup I ve Grup II olgularda, kolay ve ya hafif zor olarak değerlendirilen hastalar arasında tirohiyoid mesafe açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamadı. Grup III olgularda bu açıdan anlamlı farklılık bulduk. Ultrafonografik yöntem ile olguların %52.5'inde, yaş formülüne göre ise olguların %19.7'sinde tüp boyutunun doğru belirlendiğini bulduk. Elimizdeki bulgularla; 6-8 yaş grubunda USG ile ölçülen tirohiyoid mesafenin zor entübasyonu öngörmede kullanılabileceğini, çocuklarda doğru tüp boyutunun belirlenmesinde ultrasonografik yöntemin yaşa dayalı formüllere göre daha doğru sonuçlar verdiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The study performed within İ.U. Cerrahpasa Medical Faculty Anesthesiology Department after ethic committee approval and informed consent. 119 pediatric patients between 1-8 years enrolled. Patients divided into three groups ; Group I (1-2 years, n=38), Group II (3-5 years, n=46) and Group III (6-8 years, n=35). In children 5 years old and older, premedication applied. For children younger than 5 years old, measurements performed during induction with sevoflurane. ETT (cuffed/uncuffed) selected using age relying formulas. Tube size was considered optimal when a tracheal leak detected at an inflation pressure between 20-30 cm H₂O. If resistance felt in subglottic region, the tube was exchanged with 0.5 mm smaller one. The ETT was exchanged with one that was 0.5 mm larger if a leak occurred at an inflation pressure less than 20 cm H₂O. Patients evaluated with Intubation Difficulty Scale. We compared age relying formulas with Ultrasonographic subglottic measurements on the basis of prediction of correct tube size. Ultrasonographic measurement and intubation durations also recorded. In Group I and Group II, there was no statistically significant difference by means of thyrohyoid distances. In Group III, there was statistically significant difference. We found that with ultrasonographic method in 52.5% of cases and with age relying formulas in 19.7% of cases, correct ETT size could be predicted. In conclusion; thyrohyoid distance measured with USG can be used to predict difficult intubation in children between 6 and 8 years and USG measurement of subglottic diameter better predicted correct tube size than age relying formulas.