Baş boyun skuamöz hücreli kanserlerde desmoplazik stromal yanıt ve tümör lenfosit infiltrasyon yoğunluğunun değerlendirilmesi
Lymphocyte infiltration in desmoplazi̇k stromal and tumor response evaluation of density of head and neck squamous cell carcinoma
  1. Tez No: 445288
  2. Yazar: ELİF SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR MURAT YENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada baş-boyun squamöz hücreli kanserlerde desmoplazik stromal yanıt ve tümör infiltre lenfosit yoğunluğunun değerlendirilmesi ve diğer histopatolojik parametrelerle ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010 – Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na başvuran baş boyun kanseri teşhisi konulmuş ve cerrahi müdahale yapılmış 114 hasta retrospektif tarama ile incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, alkol-sigara kullanım alışkanlıkları, tümör lokalizasyonu kaydedilmiştir. Bulgular: Tümör boyutu (T) ile stromal yanıt, stromal iltihabi yanıt, kan damarı, lenfatik, perinöral invazyon ve perinodal yayılım parametreleri karşılaştırıldı. Tümör boyutu arttıkça stromal yanıt, perinöral invazyon ve lenfatik invazyon oranlarında da artış saptandı. Tümörün evresi ile stromal yanıt, stromal iltihabi yanıt, kan damarı, lenfatik, perinöral invazyon ve perinodal yayılım parametreleri karşılaştırıldı. İleri evre tümörlerde erken evre tümörlere göre desmoplazik stromal yanıtta artış, kan damarı, lenfatik, perinöral invazyon ve perinodal yayılım varlığındaki artma istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Tümör boyutu, lenfatik invazyon, kan damarı invazyonu, perinöral invazyon arttıkça ve evre ilerledikçe desmoplazik stromal yanıt yoğunluğunda da artış saptandı. Sonuç: Araştırmamızda yapılan birçok çalışmanın tersine tümör lenfosit yoğunluğu ile diğer histopatolojik parametreler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu da başka bir mekanizmanın bu süreçte görev alabileceğini düşündürmüştür. Tümörün agresifliği arttıkça tümöre karşı stromal desmoplazik yanıtın yoğunluğunda artış saptanmıştır. Bu durum tümör yoğunluğunun artması ile tümöre karşı gelişen immünolojik yanıtın belirgin hale geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at evaluating the desmoplazik stromal response and tumor-infiltrating lymphocyte density and determination of relationships with the other histological parameters in head and neck squamous cell carcinoma. 114 patient were examined with retrospective screening, which were aplicants, İstanbul University Faculty of Medicine Department of Otolaryngology, between January 2010- November 2014. Patient's age, sex, smoking, alcohol and the other habits, site of tumor, were recorded. İn contrast to many studies, tumor lymphocyte intensity between the other histopathological parameters was not associated. This also suggests another mechanism may be involved in this process. Desmoplazik stromal response intensity was found to increaseing against the increases the tumor aggressiveness. This indicates that the increased the tumor intensity with the against the tumor became evident immunologic response. Tumor size (T) and stromal response, stromal inflammatory response, blood vessels, lymphatic, perineural invasions, and perinodal propagation parameters were compared. Stromal response, perineural invasion and lymphatic invasion were also a rises in rates of tumor size increases. The stage of the tumor and stromal response, stromal inflammatory response, blood vessels, lymphatic, perineural invasion, and perinodal propagation parameters were compared. Desmoplazik stromal response was increase, blood vessels, lymphatic, perineural invasion and increases of presence of the perinodal spread were statistically significant according to early stage tumors in advenced stages.