Sürekli alerjik rinit tanılı hastaların diyetlerinden işlenmiş şeker, süt ve trans-yağ asitlerinin kesilmesinin ECP, IL-4 ve IL-31 üzerine etkileri
Effect of diatary modification on ECP, IL-4, IL--31 in patients with persistent allergic rhinitis
- Tez No: 445289
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇANAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Allergy and Immunology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamızda sürekli (persistan) alerjik rinit tanılı hastaların intranasal azelastin hidroklorür tedavilerine ek olarak günlük diyetlerinden geleneksel beslenme alışkanlığından uzaklaştıran işlenmiş şeker, süt ve trans-yağ asitleri alımının çıkarılmasının sürekli alerjik rinitin kronik enflamatuar sürecine olan etkilerini değerlendirmek, sürekli alerjik rinitin klinik semptomlarındaki değişimini değerlendirmek ve hastaların serumlarındaki ECP, IL-4 ve IL-31 seviyelerini ölçerek sürekli alerjik rinit üzerindeki klinik önemlerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamıza 40 hasta ve 20 kontrol alındı. Hasta grubu randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup 1, intranasal sprey (azelastin hidroklorür) tedavisine ek olarak günlük diyetlerinden işlenmiş şeker, süt ve trans-yağ asitleri alımları çıkarıldı. Grup 2 ise sadece intranasal sprey (azelastin hidroklorür) tedavisi aldı. Grup 3 kontrol grubu yapıldı. Hasta gruplarından başlangıç (0.ay) ve 3.ayda ECP, IL-4 ve IL-31 için kan alındı. Hasta grupları 1.ay, 2.ay ve 3.ay kontrollere çağrıldı. Her bir kontrol döneminde semptom ve muayene skorlamaları yapıldı. 3.ayın sonunda veriler toplandı ve istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışmamızda 3 aylık tedavi sonrasında azelastin hidroklorürün ECP, IL-4 ve IL-31 inflamatuar molekülleri üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığını tespit ettik. IL-31 ile alerjik rinitin temel semptomlarından burun kaşıntısı ve burun akıntısı ile orta derecede korelasyon bulduk. Grup 1 ile Grup 2 arasında alerjik rinitin burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, hapşırık ve seröz akıntı komponentlerinde istatistiksel olarak anlamlı sonuç aldık. Sonuç olarak sürekli alerjik rinit tedavisinde azelastin hidroklorür molekülünün yararlı olacağı, ancak alerjik rinit semptom skorlarından özellikle burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, hapşırık ve seröz akıntı skorlarının düşürülmesinde, intranasal tedavinin yanında günlük beslenmeden süt, işlenmiş şeker ve trans-yağ asitlerinin çıkarılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is measuring the influence of excluding processed sugar, milk and trans-fatty acids which takes them out of their natural traditional diets out of their daily habbits. This actions influence on persistent allergic rhinitis clinic sypmtoms changes and measuring this plus and aimed to measure and examine the clinic importance of the ECP, IL-4 and IL-31 levels in patients' serums of the persistent allergic rhinitis patients nasal spray azelastine hydrochloride cure. As a part of our examination we 20 controls and 40 patients. Patient group was divided into two randomized groups. For group one the processed sugar, milk and trans-fatty acids was excluded from daily diet additional to the nasal spray cure. Group 2 recieved only nasal spray cure. The group 3 was the control group. Blood samples was taken 2 times, at the beginning (month 0) and 3rd month for ECP, IL-4 and IL-31. The patient groups were recalled for control examinations on 1st ,2nd ,3rd months. For each control, scorings of symptoms and checks. At the end of the 3rd month all data was collected and the statics analyzed. We found out at the end of this 3 months cure that azelastine hydrochloride has no meaningful impact on ECP, IL-4 and IL-31 inflammatory molecules. We found a mid-coleration between IL-31 and basic symthoms of allergic rhinitis; nasal itching and runny nose. We recieved statically meaningful conclusion of allergic rhinitis on nasal itching, sneezing, stuffy nose, sereuz leakage components. As a conclusion, azelastine hydrochloride will be helpful on persistent allergic rhinitis' cure but especially the allergic rhinitis sympthoms decrease like nasal itching, stuffy nose, sneezing, sereuz leakage scores or in addition to nasal spray cure, the exclusion of milk, processed sugar and trans-fatty acids from the daily diet.