Dekompanse sistolik kalp yetersizliği hastalarında sağ kalım ve prognozun brain-derived neurotropic faktör (BDNF) düzeyleriyle ilişkisi
The association between BDNF levels and survival and prognosis in patients with decompansated heart failure
- Tez No: 445290
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), nörotrofinler ailesinin bir üyesidir ve nöronların fonksiyonlarını sürdürmesinde önemli role sahip olan hücre içi bir mediyatördür. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda bu molekülün diabetes mellitus, ateroskleroz, kalp yetersizliği olan hastalarda düşük düzeyde bulunduğu ve prognostik öneminin olabileceğini düşündüren bulgular saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı dekompanse sistolik kalp yetersizliği (KY) hastalarında BDNF düzeylerinin hastane içi ve sonrası kısa dönem klinik sonuçları belirlemede yerinin ve öneminin araştırılmasıdır. Materyal/Metod: Şubat 2013- Mart 2015 tarihleri arasında fonksiyonel kapasitesi NYHA III-IV ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF) < %35 olan dekompanse KY' li 125 hasta çalışmaya dahil edildi. Bilinen kardiyak hastalık öyküsü olmayan 40 sağlıklı gönüllü kontrol grubuna alındı. Hasta ve kontrol gruplarında başvuru sırasında alınan kan örneklerinden NT pro-BNP ve BDNF düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. En az 6 aylık takipte ölüm ve tekrar hastaneye yatışı içeren primer son noktaları belirlemede serum BDNF düzeylerinin ilişkisi değerlendirildi. Sekonder son nokta olarak hastane içi dönemde klinik sonlanım noktalarını (arrest, majör aritmi, kardiyorenal sendrom, mekanik ventilatör, koroner bakım ihtiyacı, inotrop desteği) belirlemede BDNF' nin değeri araştırıldı. Sonuçlar: Hasta grubunda ortalama yaş 66 ve % 69.6' sı erkekti. Kontrol grubunda yaş ortalaması 58.5 ve %50 erkek gönüllü mevcuttu. Dekompanse KY hastalarında tek değişkenli analizlerde düşük serum BDNF düzeyi primer ve sekonder sonlanım noktalarını oluşturan her bir klinik durum ile anlamlı ilişkili bulunmuştur. Ancak yaşam süresini belirleme açısından Cox-regresyon analizi ile yapılan çok değişkenli analizlerde NT-proBNP düzeyinin artması (OR:1,071 95% CI 1.01 – 1.13) ve eGFR düzeyinin azalması (OR:0.977, 95% CI 0.938-1.019) bağımsız değişken olarak saptanırken BDNF–yaşam süresi ilişkisi anlamlılığını yitirdiği görülmüştür. Öte yandan yeniden hastaneye yatışa kadar geçen süreye etki eden faktörleri belirleme amacı ile yapılan çok-değişkenli analizde erkek cinsiyet (OR :0.683, 95% CI 0.487-0.959), NT-proBNP düzeyinin artması (OR:1.004, 95% CI 1.002-1.006), BDNF düzeylerinin azalması(OR:9.077, 95% CI 1.99-41.4) bağımsız belirteç olarak belirlendi. Tartışma : Dekompanse sistolik kalp yetersizliği nedeni ile hastaneye yatırılan hastalarda sağlıklı bireylere göre yatışta ölçülen serum BDNF daha düşük düzeylerde bulunmuştur. Sonuçlarımız serum BDNF düzeyi ölçümünün hastaneye yatırılan dekompanse sistolik KY' li hastalarında tekrar hastaneye yatışa kadar geçen süreyi belirlemede bağımsız bir belirteç olabilceğini düşündürmektedir. Yaşam süresini belirlemede ise BDNF ölçümü NT-proBNP' nin aksine bağımsız bir belirteç olarak bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: BDNF is a member of the neurotropin family, which has an important role in maintaining the intracellular function of neurons.Recent studies suggest that BDNF is lower in patients with DM, atherosclerosis, HF and this molecule may have had a prognostic value. The aim of this study is investigate the prognostic value and role of the BDNF levels in hospital and short term follow-up in patients with decompansated sistolic heart failure Methods and Materials: We examined 125 patients with decompansated heart failure that have NYHA III-IV functional capacity and left ventricle systolic dysfunction (EF