Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi pediatrik yoğun bakım servislerinde gelişen hastane enfeksiyonlarının maliyet analizi
Cost analysis of hospital acquired infections emerging at pediatric intensive care units of Cerrahpasa Medical Faculty Hospital
- Tez No: 445316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sağlık hizmeti ile ilişkili enfeksiyonlar (SHİE), klinik ve sosyoekonomik sonuçlarından dolayı, tüm dünyada son yıllarda önemi giderek artan bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirilmektedir. SHİE'lerin maliyet analizi araştırmaları, sorunun büyüklüğünün ortaya konulmasının yanı sıra uygulanacak enfeksiyon kontrol programlarının çıktılarının değerlendirilebilmesi için gereklidir. Bu araştırmada, pediatrik yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) görülen hastane enfeksiyonlarının ve maliyetlerinin, hastalara ait özelliklerle ilişkisinin değerlendirilmesi, hastane ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) perspektifinden maliyetlerin karşılaştırılması, ayrıca farklı maliyet analizi yaklaşımlarında enfeksiyona atfedilen ek maliyet çıktılarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Retrospektif kohort dizaynındaki bu maliyet analizi araştırması, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Yoğun Bakım Servislerinde 1 Ocak 2012 – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında tedavi gören 267 hastanın verileri ile yürütüldü. Hastane perspektifinden direkt tıbbi maliyetler analizde esas alındı. SHİE varlığı ve maliyetin diğer değişkenlerle karşılaştırılması tüm hasta grubu ile yapıldı. SHİE nedenli ek maliyet değerlendirmesi ise 3 şekilde yapıldı: 1) SHİE olan (n=50) ve olmayan (n=217) tüm hastaların maliyetleri karşılaştırıldı. 2) SHİE olan hastalar ile birebir eşleştirilmiş kontrol grubu (n=50) karşılaştırıldı. 3) General linear modelde, maliyeti etkileyen değişkenlere göre düzeltme yapılarak tahmini ek maliyet hesaplandı. SHİE olması durumunda hastaların tüm maliyet grupları ile toplam hastane ve SGK maliyetleri, SHİE olmayan hastalara göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Pediatrik YBÜ'lerde SHİE varlığının ek maliyeti 3 farklı maliyet analizi yaklaşımına göre, eşleştirmeden 25.528,32 TL (11.882,64 ABD$); vaka-kontrol eşleştirmesi ile 25.215,47 TL (11.782,93 ABD$); General linear modelde karıştırıcı değişkenlerin etkisi ortadan kaldırılarak 7.649,8 TL (3.574,67 ABD$) olarak hesaplandı. Hastane enfeksiyonlarının ekonomik etkileri göz ardı edilemeyecek boyuttadır.
Özet (Çeviri)
In this research, we aim to 1)evaluate the relationship between the cost of hospital infections emerging at pediatric intensive care units(ICU) and the characteristics of the patients, 2)compare the costs from the perspective of the hospital and Social Security Institution(SGK), and 3)compare the infection related incremental costs using various cost analysis approaches.This cost analysis research in retrospective cohort design has been conducted with the data of 267 patients receiving treatment in the pediatric intensive care units of Cerrahpaşa Faculty of Medicine between 1 January 2012 and 31 December 2014.In the analysis, we have considered the direct medical costs from the perspective of the hospital.The comparison of HCAIs and costs with other variables have been tested with the entire set of patients.The assessment of incremental costs related to HCAIs has been accomplished by the following three methods. 1)The costs of the patients infected by HCAI(n=50) and the patients not infected by HCAI(n=217) have been compared. 2)The patients infected by HCAI and matched control group have been compared. 3)Adjustments have been made according to the variables affecting the cost in the general linear model.Hospital costs and SGK costs of the patients with HAI were significantly higher than the patients not infected by HCAI.In the pediatric ICUs, the incremental cost incurred with the existence of HCAI has been calculated by 3 different cost analysis approaches as 25,528.32 TL(11,882.64 USD) without matching, 25,215.47 TL(11,782.93 USD) with matched case-control, and 7,649.8 TL(3,574.67 USD) with eliminating the effect of confounding variables in the general linear model.