İnvaziv meme karsinomlarında kor biyopsi ve eksizyon materyallerinin histolojik tip, histolojik grade, hormon reseptörleri ve HER2 ekspresyonu yönünden karşılaştırılması
Comparison of core biopsy and excision specimens according to histologic TYPE, histologic grade, hormone receptor and HER 2 status in invasive breast carcinoma
- Tez No: 445315
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR İLVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Meme kanseri, günümüzde halen dünya çapında kadın mortalite ve morbiditesinin en önemli sebeplerinden birisi olmayı sürdürmektedir. Meme kanserinde, hormon reseptör ekspresyonu en önemli belirteçtir ve hasta odaklı tedavide en temel parametredir. Günümüzde kor biyopsi ile meme kanserinin preoperatif tanısı, meme kanserine güncel hasta yaklaşımının hedeflerinden biridir. Bu yaklaşım ile cerrahi tedavi öncesi tanıya gidilip, tümör ve prognozu hakkında bilgi edinilebilmekte ve tümöre yönelik uygun tedavi planlaması için gerekli bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu çalışmada amacımız, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda değerlendirilmiş kor biyopsi ve eksizyon materyallerini histolojik tip, histolojik grade, hormon reseptörü ekpresyonu ve insan epidermal büyüme faktör reseptörü 2 (Human Epidermal Growth Factor Receptor 2 - HER2) durumu açısından karşılaştırarak, meme kanseri hastalarında optimal yaklaşımın belirlenmesine yardımcı olmaktır. Bu amaçla 2010-2013 yılları arasında merkezimizde kor biyopsi ile invaziv meme kanseri tanısı almış, ardından mastektomi veya parsiyal mastektomi uygulanmış olan 201 hasta çalışmaya alındı. Kor biyopsi ve eksizyon materyallerinin her ikisinde de tümörün histolojik tipi, histolojik grade'i, immunhistokimyasal olarak da östrojen reseptörü (estrogen receptor – ER), progesteron reseptörü (progesterone receptor – PR) ve HER2 durumu belirlendi. İmmunhistokimyasal HER2 sonucu şüpheli olan olgularda ise silver in situ hybridization (SISH) yöntemi kullanılarak HER2 amplifikasyonu araştırıldı. Çalışmamızda, kor biyopsi ve eksizyon materyalleri karşılaştırıldığında, uyum oranlarının histolojik tip için %89, histolojik grade için %75 olduğu görüldü. ER, PR, HER2 için sırası ile %96, %89, %96 olmak üzere yüksek uyum oranları saptandı. Kor biyopsi materyalleri, eksizyon materyallerine göre daha yüksek oranda ER, PR ve HER2 pozitifliği göstermekteydi. Kor biyopsinin fiksasyonunun daha kolay, dokunun fiksasyonsuz kaldığı sürenin daha kısa olması ve kor biyopsinin tümörün periferinden alınmış olması daha yüksek oranda ER, PR ve HER2 pozitifliği ile ilişkili olabilir. Literatür bilgileri ile uyumlu olarak, çalışmamızda da kor biyopsinin, meme kanserinin preoperatif tanısını koymada ve tümöre yönelik uygun tedavi planlamasında oldukça başarılı olduğu görüldü. Fakat, kor biyopsi bazen tümörün tamamını yansıtmayabileceğinden nihai histolojik tip ve histolojik grade'in eksizyon materyaline göre belirlenmesi daha uygundur. Ayrıca kor biyopsi ve eksizyon materyalleri arasındaki hormon reseptörleri ve HER2 ekspresyonu açısından düşük de olsa uyumsuzluk oranları dikkate alınmalı, histolojik tip, histolojik grade ile hormon reseptörleri ve HER2 durumu arasında uyuşmazlık olduğu durumlarda sonuçlar şüphe ile karşılanmalıdır. Özellikle ER, PR veya HER2'nin negatif olduğu olgularda tümör heterojenitesi de göz önünde bulundurularak bu çalışmalar eksizyon materyalinde de tekrarlanmalıdır. İmmunhistokimyasal çalışmalar sırasında internal ve eksternal kontroller kullanılmalı, materyalin fiksasyona girdiği ve fiksasyonda kaldığı sürelere dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer still remains to be the most important cause of the mortality and morbidity among women in the world. Hormone receptor expression is the most important biomarker in the breast cancer and is the cornerstone of optimal individual patient treatment decision. Preoperative diagnosis of the breast cancer by core biopsy is one goal of modern breast cancer patient care. Preoperative diagnosis of the tumor and prognostic information gathered from this approach are relied on for decision making for the appropriate therapy. The purpose of this study is to compare the results of core biopsy histologic type, histologic grade, hormone receptor expression, and human epidermal growth receptor 2 (HER2) status with those of excision specimens of patients in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty and help to optimize breast cancer patient care. For this purpose, 201 patients who had diagnosed as breast carcinoma with core biopsy and underwent mastectomy or partial mastectomy in our institute between 2010 and 2013 included to the study. The histologic type, histologic grade, estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR) and HER2 status by immunohistochemistry and in immunohistochemical HER2 equivocal specimens by silver in situ hybridization (SISH), were determined in both the core biopsy and excision specimen. In our study, histologic type, histologic grade, ER, PR, and HER2 status were compared between core biopsy and excision specimens, we found %89 concordance for histologic type, and %75 for histologic grade. There was a strong concordance for ER, PR and HER2 status, %96, %89, %96 concordance rates were found, respectively. Core needle biopsy specimens were associated with the identification of more frequent and higher levels of tumoral ER, PR, and HER2 expression than excision specimens. Easier fixation, shorter time between tissue removal and formaldehit fixation, and tendency to sample the periphery of the tumor in core biopsies likely accounted for higher ER, PR, and HER2 pozitivity in core biopsies. Consistent with the literature, our results demonstrated that core biopsy is a reliable tool for preoperative diagnosis and management of the breast cancer treatment. However because of core biopsy may not represent the whole tumor, final decision for histologic type and histologic grade should be made on excision specimens. Although strong concordance between core needle biopsy and excision specimens, because of small discordance rates, the results should be treated with caution when there is discordance between ER, PR, HER2 status and histologic type or grade of the tumor. By considering tumor heterogenity tests should be repeated in excision specimen especially in patient with ER, PR, HER2 negative tumors in core biopsy. Internal and external controls should be used during immunohistochemical assays, attention should be paid to starting time and duration of the fixation.