Metabolik sendrom gelişen ve gelişmeyen şizofreni hastalarında vitamin D3 düzeyi ve insülin rezistansı arasındaki ilişki
Vitamin D3 level in patients with schizophrenia and association with metabolic syndrome parameters
- Tez No: 445317
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM MERT SAVRUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Metabolik Sendrom Gelişen ve Gelişmeyen Şizofreni Hastalarında Vitamin D3 Düzeyi ve İnsulin Rezistansı Arasındaki İlişki Amaç: Hipovitaminoz D daha çok kışın, yüksek rakımlarda yaşayan ve siyah derili kişilerde baskindir. Vitamin D3 eksikliği saptanan hayvan ve insan modellerinde şizofreni riskinin yüksekliği gözlemlenmiştir. Kardiyovaskuler hastaliklar, hipertansyon, metabolik sendrom ve tip 2 DM da düşük Vitamin D3 duzeyi ile iliskili olduğu düşünülmektedir. Şizofreni hastalarında metabolik sendrom (MetS) a oldukça sık rastlanmaktadır. Bu çalışmada amacımız şizofreni hastalarında gelişen metabolik sendromun parametreleri ve insulin rezistansının VitaminD3 ile ilişkisinin olup olmamasını araştırmak idi. Yöntem: Araştırmamız şizofreni, şizoaffektif bozukluk, şizofreniform bozukluk ve kısa psikotik atak tanısı almış hastalar (n=80) ve sağlıklı kişiler(n=36) üzerinde yürütüldü. İncelemede sosyodemografik veri, biyokimyasal kan değerlerinde metabolik sendrom parametreleri ve Hba1c, insülin ve VKİ ölçüldü. Vitamin D3 değerleri için Vitamin D3 (25OHD3) düzeyi bakıldı. Şizofreninin pozitif ve negatif belirtilerini değerlendirmek için ise PANSS (pozitif ve negatif belirtiler ölçeği) ve tanı amaçlı hastaları değerlendirmek için SCİD I ile görüşme yapıldı. Bulgular: Hastalarin ortalama yaşi 40,63±15,32 yil ve sagliklilarin ortalama yaşı 36,14±10,07 yil idi (p˂0,001). Hastalık süresi 11,50+9,98 yil idi. Hastaların 38 erkek 42 si kadındı. Hasta grubunda vitamin D3 değerleri saglıklı kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük iken (p˂0,001) ancak insülin rezistansı indeksi (p=0,177) iki grup arasinda farklı değildi. Yine metabolik sendromu olan şizofreni hastalarinda vitamin D düzeyi metabolik sendrom olan saglıklı gruba gore anlamlı olarak düşük iken (p=0,001) insulin direnci acısından iki grup arasında anlamlı bir fark gözlenmedi (p=0,497). Hastalarda PANSS total ve alt ölceklerin hepsi ile vitamin D3 duzeyi arasında anlamlı negatif ilişki vardı (p˂0,05). Hastalardaki insülin rezistansı ile vitamin D3 arasında anlamlı bir iliski gözlenmedi (p=0,625). Sonuc: Vitamin D düzeyi şizofreni hastalarinda düşük gibi gözükmektedir. Literaturde ilk defa biz MetS olan şizofreni hastalarinda MetS olan saglıklılara oranla anlamlı olarak düşük vitamin D düzeyi olduğunu gösterdik. Ek olarak, düşük düzey vitamin D düzeyi daha fazla psikopatoloji ile ilişkili olduğu görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D3 Level in Patients with Schizophrenia and Association with Metabolic Syndrome Parameters Aims: Hypovitaminosis D is more prominent in winter, in high latitudes, and in individual with dark-skin. Vitamin D deficiency is found to increase the risk of development of schizophrenia both in animal models (i.e., the litter of D vitamin depleted female pregnant rat) or in human beings. Low level of vitamin D is suspected as an important contributing factor to the development of cardiovascular diseases, hypertension, metabolic syndrome and type 2 diabetes mellitus. Metabolic syndrome is highly prevalent in patients with schizophrenia. Here, we aimed to investigate the association between vit D3 level and insulin resistance and metabolic syndrome parameters in patients with schizophrenia. Methods: In this study, we recruited 80 patients with acute schizophrenia, schizoaffective, schizophreniform dis and brief psychotic disorder and 36 healty controls. In the evaluation of data socidemographic input and metabolic syndrome parameters, Hba1c, insuline, BMI, and total Vitamine D (25 Hydroxivitamine D) were examined. The clinical psychopathologies in patients were assessed by Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and diagnostic interview was perfomed with SCID test. Results: The mean age of the patents was 40,63±15,32 years and was 36,14±10,07 years (p˂0,001). Thirty eight of the patients were male while the remaining 42 were female. Disease duration were 11,50±9,98 years. Vitamine D level was significantly lower in patents than healthy controls (p˂0,001) while insulin resistance was indifferent between groups (p=0,177). Vitamin D level was significantly lower in patients with MetS than in healthy controls with MetS (p=0,001) while insulin resistance was insignificant (p=0,497) within these subgroups. Total PANSS and sub scores of each item were negatively correlated with vitamin D level (for each, p˂0,05). There was no significant correlation between insulin resistance and vitamin D level (p=0,625). Conclusion: Vitamin D level seems to be lower in patient with schizophrenia. For the first time in literature, we have shown that vitamin D level was significantly lower in schizophrenia patients with MetS than healthy controls with MetS. In addition, low level of vitamin D appears to be associated with greater psychopathology.