Hemoroidal hastalığın tedavisinde lineer stapler hemoroidektomi'nin yeri
The position of linear stapler hemoroidectomy in the treatment of hemoroidal disease
- Tez No: 445326
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KENAN ULUALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Konvansiyonel hemoroidektomi yöntemleri günümüzde halen güvenirliğini korusalar da hemoroidal hastalığın tedavisinde uygulamaya konan yeni yöntemler de bu bakımdan gün geçtikçe popülarite kazanmaktadır. Amaç: Bu çalışmada lineer stapler uygulanarak yapılan hemoroidektomi olgularını retrospektif olarak inceleyerek sonuçların klinikte altın standart olarak kabul edilen konvansiyonel hemoroidektomi yöntemi ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem-Gereç: Çalışma için Cerrahpaşa Tıp Fakültesine 2000 yılından itibaren peşi sıra başvuran ve lineer stapler hemoroidektomi yöntemiyle opere edilen 25 hastanın dosya ve veri kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, yandaş hastalıkları, başlıca yakınma nedenleri ve süresi, daha önce uygulanan tedavi yöntemleri kaydedildi. Postoperatif dönemde, ağrı derecesi, uygulanan analjezik sayısı ve türü, hastanede kalma süresi, operasyon sonrası erken ve uzak dönem komplikasyonları incelenerek klinikte en çok uygulanan diğer yöntemlerin literatürde tanımlanan sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalardan 15'i erkek 10'u kadındı. Yaş ortalaması 43.7 idi. Hastaların önde gelen şikayetleri perianal bölgede ağrı ve kanama idi. Ortalama şikayet süreleri 4.6 yıl olarak saptandı. Daha önce konvansiyonel yöntemlerle opere edilen 4 hasta nüks nedeniyle tekrar ameliyat edilmiştir. Postoperatif ilk 48 saatte 5 hastada ek analjezik dozu gerektitecek ağrı gelişmiştir. Üriner retansiyon ve kanama hiç bir hastada görülmemiştir. Operasyondan 2 ay sonra 1 hastada anal fissür, 1 hastada da karşılıklı stapler halkalarının adezyonuna bağlı dışkılama sorunu gelişmiştir. Hastanede kalış süresi ortalama 3.4 gün olarak bulunmuştur. Sonuç: Lineer stapler hemoroidektomi yapılan hastalarda erken ve geç dönem sonuçlar konvansiyonel hemoroidektomi ile paralel düzeyde olmuştur. Bu nedenle lineer stapler hemoroidektominin hemoroidal hastalığın tedavisinde klinikte tercihe değer bir yöntem olduğunu, uygulama sıklığının artması ile beraber maliyet başta olmak üzere diğer neticelerin de netleşeceğini vurgulamak isteriz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Although conventional haemorrhoidectomy methods maintain their reliability currently, new techniques in haemorrhoidal disease treatment increase their popularity day by day. Purpose: In our research; we aimed to compare the outcomes of haemorrhoid cases treated with linear stapled method and most commonly executed conventional haemorrhoidectomy methods in a retrospective manner. Matherials-Methods: For our research; data and charts of 25 consecutive patients whom had undergone linear stapled haemorrhoidectomy since 2000 in Cerrahpaşa Medical Faculty were reviewed retrospectively. Demographic data of the patients, co-morbid diseases, duration and characteristics of the main complaints and other treatment techniques before admission are recorded. Regarding the postoperative period; pain levels, analgesic types and doses, length of hospital stay, early and long term complications are recorded and compared with the most common and conventional haemorrhoidectomy techniques. Results: There were 15 male and 10 female patients. The mean age was 43.7. Main complaint was perianal pain and bleeding and mean duration of the complaint was 4.6 years. The mean length of hospital stay was 3.4 days. Four of the patients have had their second operation due to recurrence following a previous operation with conventional technique. Five patients had extreme pain within the 48 hours of postoperative period. None of the patients had urinary retention or bleeding. One patient had problem in defecation due to adhesions in the stapler line and one had developed anal fissure 2 months later. Conclusion: Clinical results and early and long term complications of the linear stapled haemorrhoidectomy are similar to the most common and conventional haemorrhoidectomy techniques. Due to linear stapled haemorrhoidectomy could be an alternative optional surgical technique. We would like to emphasise that by the widening usage of the technique the high cost effectivity and other results of this research could be cleared.