Servikal dizilim bozukluğu ile kronik boyun ağrısı ve tetik nokta arasındaki ilişki
The correlation between cervical misalignment, chronic cervical pain and trigger point
- Tez No: 445327
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÜLKÜ AKARIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Giriş ve Amaç Sagittal servikal dizilim bozuklukları ise servikal lordozun azalması ya da artması, servikal kifoz , baş önde pozisyonu, segmental kifoz, üst servikal lordozun artması ya da azalmasıdır. Çalışmamızın amacı servikal dizilim bozuklukları ile boyun ağrısı, özürlülük dereceleri, tetik nokta gelişimi ve servikojenik bulgular arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metod Çalışmamıza 75 kronik boyun ağrılı ve 75 sağlıklı kontrol alındı. Servikal lateral grafiler çekildi ve posterior tanjant metodu ile total ve segmental servikal lordoz açıları, vertikal translasyon mesafeleri ile baş önde pozisyon varlığı, McGregor çizgisi ile üst servikal lordoz açısı hesaplandı. Üst trapez, romboid, levator skapula, infraspinatus, sternokleidomastoid, suboksipital kas grubu ve paraspinal kaslarda tetik nokta muayenesi yapıldı. Özürlülük dereceleri boyun özürlülük indeksi ve SF-36 ile sorgulandı. Servikojenik bulgular sorgulandı. Bulgular Total servikal lordoz açıları, segmental kifoz varlığı, baş önde pozisyon varlığı ve üst servikal lordoz açıları bakımından gruplar arası anlamlı fark yoktu .. C4-C5 segmental kifoz varlığı ile levator skapula kasında, üst servikal lordoz artışı ile suboksipital kaslarda anlamlı tetik nokta artışı saptandı. Hasta ve kontrol grubunda, üst servikal lordoz artışında ve segmental kifoz varlığında SF-36' daki fiziksel ya da mental toplam skorda ve NDI'de anlamlı kötüleşme saptandı. C2-C3 segmental kifoz varlığında baş ağrısında anlamlı artış saptandı. Bilgisayar başı çalışanlarda üst servikal lordoz açısı anlamlı fazla saptandı. Sonuç Bu çalışma sonucunda genç yaş grubunda total servikal lordoz açısındaki değişikliklerin ve baş önde pozisyon gelişiminin klinikle ilişkisiz kompansatuvar fizyolojik mekanizmalar olabileceği, segmental kifoz varlığının ve üst servikal lordoz artışının ise servikal klinik ile ilişkili patolojik durumlar olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Cervical misalignments are increase and decrease of cervical lordosis, cervical kyphosis, head forward position, segmental kyphosis, increase or decrease in upper cervical lordosis. The aim of our study was to assess the correlation between cervical misalignment and neck pain, degree of disability, trigger point generation and cervicogenic findings Material and Methods We included 75 patients with chronic neck pain and 75 healthy controls. Cervical lateral x-rays were taken and total as well as segmental cervical lordosis angles, head forward position, upper cervical angle were evaluated. Upper trapezius, rhomboid, levator scapula, infraspinatus, sternokleidomastoid, suboccipital muscles and paraspinal muscles were examined for trigger points. Disability score was assessed by NDI and SF-36. Cervicogenic findings were evaluated. Results There was no significant difference total cervical lordosis angle, respect to segmental kyphosis, head forward position and upper cervical lordosis between two groups. Segmental kyphosis in C4-C5 segment was correlated with increase in trigger points in the levator scapula. Upper cervical lordosis was correlated with increase in trigger points in the suboccipital muscles . Increase in upper cervical lordosis and presence segmental kyphosis were significantly correlated with a worsening SF-36 and NDI. C2-C3 segmental kyphosis was significantly correlated with increased headache. Upper cervical lordosis significantly increased in computer workers Conclusion As conclusion changes in cervical lordosis angle and head forward position may be compensatory physiologic mechanisms, while presence of segmental kyphosis and increase in upper cervical lordosis are possibly pathological states more closely related to cervical clinical findings.