Malign melanomda B RAF mutasyonu ve lenfositik infiltrasyonun prognostik önemi ve tedaviye etkileri
Malıgnant melanoma, the braf mutatıon and lymphocytıc ınfiltratıon prognostıc sıgnıfıcance and treatment effects
- Tez No: 445325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı rezeke edilmiş Malign Melanom hastalarında tümör çevresindeki lenfositik infiltrasyon ve BRAF mutasyonunun hastalıksız ve genel sağkalım üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Polikliniğinde 2000-2014 yılları arası takip edilen Malign Melanom tanısı almış 116 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenerek hastaların yaşı, uygulanan tedavi şekilleri,patolojik prognostik faktörler, hastalıksız ve genel sağkalım süreleri hesaplanmıştır. Bulgular: Genel sağkalım süresi long rank analizinde istatistiksel olarak kadın cinsiyet lehine anlamlı bulunmuştur. Histolojik alt tip,tümörün yerleşim yeri,Clark düzeyi, Breslow kalınlığı,büyüme fazı,ülserasyon, lenfatik invazyon,damar invazyonu ve lenfositik infiltrasyon ve sentinel lenf nodu tutulumunun olup olmamasının genel sağkalım üstündeki etkisi log rank testi ile değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Olguların yapılan istatistiksel analizinde genel sağkalım süresi lenfosit infiltrasyonu olmayanlarda 79,3 ±9,3ay (60,9-97,7) olarak, lenfosit infiltrasyonu olan olguda ise 130,4 ±6,4ay (117,8-143) olarak bulundu. Tümörlerinde lenfositik infiltrasyonu mevcut olan grupta genel sağkalım süresinin daha uzun olduğu saptanmakla birlikte bu fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmıyordu. Olgularımızda hastalıksız sağkalım süreleri BRAF pozitif olan hastalarda 13,5 ±2,0ay(9,4-17,5), BRAF negatif olan 23,0 ±8,2ay(6,8-39,1) ay olarak saptanmış olup bu fark da istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Olgularda kadın cinsiyet ve daha uzun ortalama genel sağkalım süresi arasında anlamlı ilişki saptandı.Vertikal büyüme fazına sahip olguların daha uzun ortalama hastalıksız sağkalım süresine sahip olduğu saptandı. Lenfositik infiltrasyon ve BRAF mutasyonunun hastalıksız ve genel sağkalım süreleri üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study is to determine the effect of peritumoral lymphocytıc Infiltration and BRAF mutation on overall and disease-free survival of patients with resected malignant melanoma. Patients and Methods: The files of 116 patients followed between years 2000-2014 with the diagnosis of Malignant Melanoma in the Clinic of Medical Oncology of Cerrahpasa Medical Faculty were investigated retrospectively. The age of patients, treatment methods, prognostic factors based on pathology reports and survival time and disease-free survival times were determined. Results: The overall-survival time was found to be significantly longer in favor of female in the long-rank analysis. No statistically significant difference was determined in overall survival for histhological subtype, tumor site, Clark level, Breslow thickness, growth phase, ulceration, lymphatic invasion, vascular invasion lymphocyte infiltration and presence ofsentinel lymph node. The mean overall survival time was determined to be 79,3 ±9,3months(60,9-97,7) for patients who had no lymphocytic infiltration and 130,4 ±6,4months (117,8-143) for patients with peritumoral lymphocytic infiltration.. Overall survival time was determined to be longer in patients with peritumoral tumor lymphocyte infiltration but this difference was not found to be statistically significancant. Disease-free survival time for BRAF mutation positive patients was 13.5 ± 2.0 months (range 9.4 to 17, 5) and was 23.0 ± 8,2 months (6.8 to 39.1) for BRAF negative patients and the difference was not found to be statistically significant. Conclusions: A significant relationship was determined between female gender and longer mean overall-survival time. Patients with a vertical tumor growth phase had longer avarage disease-free survival time. The effect of peritumoral lymphocytic infiltration and BRAF mutation status on disease-free and overall survival was not found to be statistically significant.