Bulut depolama uygulamalarını kullanan bilgisayarların adli bilişim açısından incelenmesi
The examination of computers that use the applications of cloud storage in terms of computer forensics
  1. Tez No: 445328
  2. Yazar: İSMAİL BARBAROS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bulut adli bilişimi klasik anlamda anladığımız adli bilişimden bazı fiziksel ve teknik farklıları barındırmaktadır. Bulut hizmetlerin fiziksel ve teknik farklılıkları hukuksal alanda halen tam anlamıyla standardize edilememiş olan elektronik delil kavramına, elektronik delil toplama, delillerin mahkemede geçerliliğinin sağlanmasına ve bunların bilimsel yöntemlerle yerine getirilmesi konularına yeni bir boyut getirmiştir. Bu çalışmanın amacı adli bilişimin yeni gelişen bir alt dalı olan bulut adli bilişimin kişisel kullanıcılar tarafından en çok kullanılan örneği olan bulut bilişim depolama hizmetlerini kullanan bilgisayarlarda adli bilişimde kullanılan inceleme yöntemleri kullanılarak ne gibi deliller elde edilebileceğini ortaya koymaktır. Bulut bilişim hizmetleri internet üzerinde bilgisayara ait kaynak ve işlevlerin (veri depolama ve işleme gibi) çevrimiçi olarak istifade edildiği hizmetler olarak bilinmektedir. Çalışmamızda öncelikle bilişimin ne olduğu ve insan hayatını nasıl etkilediği daha sonra konunun hukuki boyutu olan bilişim sistemleriyle işlenebilecek suçlar anlatılmıştır. Olay yerlerinde bilişim sistemlerinden delil elde etme gerekliliğinin her geçen gün artması nedeniyle delil toplama sistematiği vurgulanmıştır. Klasik adli bilişimde uygulanan yöntemlere değinilmiş ve teknolojinin dinamik yapısına ayak uydurabilmek için ilk defa karşılaşılan bir bulut depolama uygulamasının nasıl inceleneceği ile ilgili bir yöntem oluşturmaya çalışılmıştır. Bulut depolama uygulamalarını kullanan bilgisayarlarda olayı aydınlatmaya yönelik hangi delillerin elde edilebileceği örnek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Cloud Computing has some physical and technical differences from the classic computer forensics. The physical and technical differences of cloud services has brought a new dimension to the concept of electronic evidence, collection of electronic evidence, providing the admisibility of evidence in court which aren't still standardised in law and fulling these by scientific methods. The aim of this study is to reveal that what kind of evidence can be obtained from computers which use the Cloud Storage Services which is the most used example by individual users of cloud computing which is the newly-emerging sub-branch of computer forensics by using survey methods which are used in computer forensics. The Services of Cloud Computing is known as the services which are virtualised source and functions (like data storage and data processing) belong to computer by being online on internet. First of all, it is told that what is computing and how it affects human's life and then it is told that the crimes that can be commited by computing systems which is the legal dimension of subject in our study. The systematic of collecting evidence is emphasized because the necessity of obtaining evidence from computing systems in crime scenes increases day by day. The methods and ways applied in classic computer forensics have been mentioned and a method has been mapped out about how to examine a Cloud Storage Service encountered for the first time to keep up the dynamic structure of technology-whichever evidence can be obtained which is intended to enlighten the crime in computers which use the Cloud Storage Services is presented as an example.