İn-vitro ortamda farklı kaynaklardan elde edilen mezenkimal kök hücrelerde adrenerjik reseptörlerin gösterilmesi ve reseptör blokajının farklılaşmaya etkisi
Investigation of adrenergic receptors in mesenchymal stem cells obtained from different sources in vitro and influence of receptor block on differentiation
  1. Tez No: 445330
  2. Yazar: ERKAN MAYTALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Farklı kaynaklardan elde edilen mezenkimal kök hücreler (MKH) günümüzde immünomodülatör ve rejeneratif amaçlı kullanılmaktadır. Bu hücreler adezyon molekülleri, hematopoetik belirteçler ve immünolojik belirteçler açısından sıklıkla araştırılmıştır. MKH'lerde adrenerjik reseptörlerin varlığını gösteren çok sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu hücrelerin üretim aşamalarında ve farklılaşmalarında reseptör ifadeleri konusunda yeterli bilgi mevcut değildir. Ayrıca farklı kaynaklardan elde edilen MKH'lerde reseptör ifadelerinin nasıl olduğu da bilinmemektedir. Bu çalışmada insan plasenta fetal membranı (FM) ve kemik iliğinden (Kİ) elde edilen MKH'lerde, rejeneratif ve immünomodülatör amaçlı olarak sıklıkla kullanıldıkları 1., 2. ve 3. pasajda, adrenerjik reseptörlerin α1A, α1B, α2A, α2B, β1, β2, β3 altgruplarına ait mRNA ekspresyonları RT-qPCR ile gösterildi. Resepörlerin mRNA ekspresyonları bu hücrelerin osteojenik, adipojenik farklılaşmasında ve blokör etkisindeki farklılaşmasında da aynı yöntemle gösterildi. Blokörlerin osteojenik farklılaşmaya etkisinin tespit edilmesi amacıyla Kemik Morfogenetik Protein (BMP-6) ve adipojenik farklılaşmaya etkisinin tespit edilemesi amacıyla Peroksizom Proliferatör-Aktive Reseptör Gama (PPARγ)'nın mRNA ekspresyonları RT-qPCR ile araştırıldı. Çalışmamızda, kontrol grubu olan 1.
Özet (Çeviri)
Mesenchymal stem cells (MSCs) with different origin are used for immune-modulatory and regenerative purposes today. These cells were frequently investigated with regard to adhesion molecules, hematopoietic markers and immunologic markers. Limited number of studies are available showing the presence of adrenergic receptors in MSCs. Sufficient data are not available about receptor expressions during production process and differentiation of these cells. Beside, receptor expressions are not known in MSCs obtained from different sources. In this study, mRNA expressions in α1A, α1B, α2A, α2B, β1, β2, β3 subgroups of adrenergic receptors were shown with RT-qPCR in 1th, 2th, 3th passages where they are frequently used for regenerative and immune-modulatory purposes in MSCs obtained from human placental fetal membrane (FM) and bone marrow (BM). Receptor mRNA expressions were also shown with the same method in osteogenic, adipogenic differentiation of these cells and in differentiation under the effect of blocker. Bone Morphogenetic Protein (BMP-6) mRNA expressions were investigated using RT-qPCR with the aim of detecting the influence of blockers on osteogenic differentiation, Peroxisome Proliferator-Activated Receptor Gamma (PPARγ) mRNA expressions were investigated using RT-qPCR with the aim of detecting the influence of blockers on adipogenic differentiation.