Antiembolik çorap bakım protokolü'nün geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development and evaluation of the effectiveness of antiembolism stockings care protocol
- Tez No: 445334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Akyüz, E. Antiembolik Çorap Bakım Protokolünün Geliştirilmesi ve Etkinliğinin Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2016. Bu çalışma, Antiembolik Çorap Bakım Protokolünü geliştirmek ve geliştirilen protokolün etkinliğini değerlendirmek amacıyla yarı-deneysel çalışma olarak planlanmıştır. Çalışma, Şubat 2016-Temmuz 2016 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi cerrahi kliniklerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya bu kliniklerde çalışan 27 hemşire katılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Hemşire Veri Toplama Formu, Hemşire Gözlem Formu, Hasta Gözlem Formu, Hemşirelerin Derin Ven Trombozu ve Antiembolik Çorap Kullanımı Konusundaki Bilgi Düzeylerini Değerlendiren Ön Test/Son Test Soru Formu, Antiembolik Çorap Bakım Protokol Formu ve Antiembolik Çorap Bakım Protokolü Kontrol Formu kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 27 hemşireye hastalara antiembolik çorap giydirilmesi sırasında yaptıkları uygulamalara yönelik 3 gözlem yapılmış ve bilgi düzeyleri değerlendirilmiştir. Aynı zamanda 27 hemşirenin 3 gözlemde çorap giydirdiği toplam 81 hasta üç farklı zaman diliminde gözlenmiştir. Araştırmacı tarafından Antiembolik Çorap Bakım Protokolü geliştirilmiş, çalışmaya katılan 27 hemşireye protokole ilişkin bilgilendirme yapılmış protokolün uygulanması sağlanmıştır. Uygulama sonrası tekrar 3 gözlem yapılmış, hemşirelerin bilgi düzeyleri değerlendirilmiş ve çorap giydirdikleri 81 hasta üç farklı zaman diliminde gözlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde protokol uygulama öncesi ve sonrası puanları arasındaki farklılık Wilcoxon Testi ile değerlendirilmiştir. Geliştirilen Antiembolik Çorap Bakım Protokolü ve yapılan bilgilendirmenin hemşirelerin bilgi ve doğru uygulama düzeylerini artırdığı, bilgilendirme sonrası hasta sonuçlarının olumlu yönde iyileştiği görülmüştür. Araştırma sonuçları doğrultusunda kliniklerde çalışan hemşirelere antiembolik çorap kullanımı konusunda bilgilendirme yapılması ve geliştirilen Antiembolik Çorap Bakm Protokolü'nün antiembolik çorap giyecek tüm hastalara kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Akyüz, E. Development and Evaluation of the Effectiveness of Antiembolism Stockings Care Protocol. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Surgical Nursing Program PhD Thesis, Ankara, 2016. This study was planned as an quassy-experimental study to assess the effect of the“Antiembolism Stockings Care Protocol”and information about protocol on the knowledge levels and practices of nurses. The study was carried out in the surgical clinics of Başkent University Ankara Hospital between February-July 2016. Total 27 nurses employed in these clinics participated in the study. Nurse Observation Form, Patient Observation Form, Nurse Data Collection Form, Pretest-Posttest Form Assessing the Knowledge Levels of Nurses on Deep Venous Thrombosis and Antiembolism Stockings Usage, Antiembolism Stockings Care Protocol Form and Antiembolism Stockings Care Protocol Control Form developed by the researcher were utilized in data collection. Three pre-observations were carried out on 27 participating nurses during the wearing of antiembolism stockings, their knowledge was evaluated and 81 patients who were cared by these 27 nurses were observed for usage of antiembolism stockings in three different time frames. All of participating nurses (n=27) were given antiembolism stockings care protocol information, 3 observations were carried out, their knowledge was evaluated and again after the information about the protocol on nurses and 81 patients who were cared by these nurses were observed in three different time frames. In the analysis of the data of difference between before protocol implementation and after protocol implementation scores was evaluated through the Wilcoxon Test. It was found that Antiembolism Stockings Care Protocol and information about protocol increased the knowledge and correct practice levels of nurses and improved patient outcomes. In accordance with research results, it is suggested that nurses employed in clinics should be given training on antiembolism stockings usage and the Antiembolism Stockings Protocol should be used on all patients who will wear antiembolism stockings.