Bilgisayar destekli glisemi takip protokolünün yoğun bakım hastalarının glisemik kontrolü üzerine etkisi
The effect of A computer-assisted glycemic surveillance protocol on the glycemic control of intensive care patients
  1. Tez No: 445335
  2. Yazar: ÖZLEM CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİSUN KAPUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu kontrollü, açık etiketli ve implementasyon çalışmasının amacı, bilgisayar destekli glisemi takip protokolünün yoğun bakım hastalarının glisemik kontrolü üzerine etkisini belirlemektir. Araştırma, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Eski Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi) Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniğinin reanimasyon ünitesinde 23 Haziran 2014- 1 Nisan 2016 tarihleri arasında tedavi edilen hastalardan 18 yaş ve üstü olan, 24 saatten fazla yoğun bakımda kalan, insülin infüzyon tedavisi alan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 33'ü müdahale, 33'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 66 hasta ile yapılmıştır. Çalışmada hedef glisemi değeri 120-180 mg/dl olarak belirlenmiştir. Kontrol grubunda kliniğin rutin glisemi takip yaklaşımı, müdahale grubunda ise geliştirdiğimiz glisemi kontrol yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this controlled, open-labeled implementation study was to determine the effect of a computer-assisted glycemic surveillance protocol on the glycemic control of intensive care patients. The study is completed in Gulhane Education and Resarch Hospital (as known“Gulhane Military Medical Academy Hospital”before) with the attendance of volunteered 33 intervention and 33 control group patients sum of 66, who had been treated in reanimation unit between 23 June and 01 April 2014, older than 18 years old, spend more than 24 hours in intensive careunit and taking insulin infusion treatment. The target range of glycemia value was identified as 120-180 mg/dl. We used the routine glycemic follow-up approach of the clinic in the control group and the glycemic control software we developed in the intervention group.