The side effects of different antiembolic agents on the fracture healing and micro-mechanical behavior of the fractured bone
Farklı antiembolik ajanların kemik kırıkları iyileşmesi üzerine etkileri ve kırık kemiğin mikro-mekanik davranışına etkileri
  1. Tez No: 255845
  2. Yazar: BURCU TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN USTA, PROF. DR. A. HİKMET ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal yaşamın değişmesi, yaşam beklentilerinin yükselmesi, savaş ve kaza sayılarının artması kemik kırıkları sayısında artışa neden olmuştur. Kırığın iyileşmesi sürecinde karşılaşılan problemlerden biri de pıhtı oluşumudur. Antiembolik ajanlar Ortopedi ve Travmatoloji pratiğinde pıhtılaşmayı engellemek için sıkça kullanılan ilaçlardandır. Kemiğin inorganik yapısının incelendiği bu tezde, kırık oluşturulan sıçanlar farklı antiembolik ajanlarla tedavi edilmiştir. Bu çalışmada 16 adet Wistar-albino tipi erkek sıçan kullanılmıştır. Antiembolik ajanların kırılıp tedavi edilen kemiklerin üzerine etkilerini gözlemlemek için, taramalı elektron mikroskop ve X-ışını kırınım teknikleri uygulanmıştır. Antiembolik ajanların kırık iyileşmesine olumlu etki gösterdiği ve kemiğin inorganik kısmının kristal yapısını değiştirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fracture of bone is always expected when the stress exposed to body is enough for initiation and propagation of the crack. Due to social lives, increase of life expectancy, wars and accidents the number of bone fracture has increased. One of the problem during healing of the fractured bone is hematoma formation. In order to eliminate hematoma formation, antiembolic agents injection into the body is generally imperative. In this thesis, we deal with the inorganic portion of the bone, treated with and without antiembolic agents. 16 Wistar-Albino male rats were used for the study. Scanning electron microscopy and X-ray diffraction technique were applied in order to reveal the effect of antiembolic agents on the bone fractured followed by healing. It is observed that antiembolic agents helped healing of the fractured bone without defect and crystalline nature of the inorganic part of bone showed phase transitions.