Şizofreni hastalarında beslenme ve fiziksel aktivite durumlarının metabolik profil üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluating the effects of nutritional and physical activity status on metabolic profile in patients with schizophrenia
- Tez No: 445350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Şizofrenide artan morbidite ve mortalite yeterli ve dengeli olmayan beslenme ve fiziksel aktivite azlığı gibi sağlıksız yaşam biçimlerine bağlanabilir. Bu çalışmanın amacı: şizofreni hastalarında enerji ve besin ögesi alımı, fiziksel aktivite durumu, bazı laboratuvar ve antropometrik ölçümlerin metabolik profil üzerine etkilerini incelemektir. Çalışma DSM-IV tanı kriterine göre şizofreni ya da şizoaffektif bozukluk tanısı almış 148 hasta ve yaş, cinsiyet eşli 77 kontrol üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylerin antropometrik ölçümleri, bazı laboratuvar tetkikleri, enerji ve besin ögesi alımları, fiziksel aktivite düzeyleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
High morbidity and mortality in schizophrenia may be attributed to an unhealthy lifestyle such as inadequate, unbalanced nutrition and low physical activity level. The aim of this study was to assess the effects of energy and nutrients intake, physical activity level and anthropometric measurements on metabolic profile in patients with schizophrenia. The study was conducted on 148 individuals with DSM-IV diagnosis of schizophrenia or schizoaffective disorder and 77 age, gender matched healthy controls. The anthropometric measurements, laboratory tests, energy and nutrient intakes and physical activity level assessed in both groups.