Yarışmacı genç yüzücülerin yüzme teknik analizlerinin sualtı hareketli kamera sistem ile yapılması ve performans durumlarının takibi
Swimming technical analysis and tracking performance status of young competitive swimmers via underwater camera system
- Tez No: 445383
- Danışmanlar: PROF. DR. SANLI SADİ KURDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yüzme, aerobik ve anaerobik sürdürülebilir kuvvet, güç ve dayanıklılık değişkenlerinin teknik beceri ile birleşmesinden oluşan senkronize hareketler serisidir. Temel anlamda mekanik farklılıklar içeren, serbest, sırtüstü, kurbağalama ve kelebek teknik yüzme olmak üzere dört teknikten oluşmaktadır. Bu dört teknik arasındaki bir diğer önemli fark da yüzmede yüksek performans karşılığı olarak bilinen hız değişkenidir. Nitekim serbest teknik yüzme en hızlı teknik iken, sırayı sırtüstü, kelebek ve kurbağalama teknik izlemektedir. Her bir tekniğe ait, performansı belirleyen değişkenlerin tespit edilmesi ve bu değişkenlerin geliştirilmesi spor bilimlerinde önemli yer tutan, güncel konu başlıklarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmamızda, Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi projesi kapsamında geleceğin iyi yüzücüleri olma potansiyeline sahip genç yüzücülerin, antrenman yaptıkları beş aylık süre içerisindeki sportif performanslarındaki gelişmelerin, fizik kapasiteleri ve antropometrik özelliklerindeki değişimin, yüzme teknikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmamıza aktif olarak yüzme yarışlarına katılım gösteren 9–15 yaş aralığında, 1,57±0,08m boy, 48,42±8,79kg vücut ağırlığı olan 20 kız yüzücü ile 9–16 yaş aralığında, 1,65±0,15m boy, 58,18±13,78kg vücut ağırlığı olan 22 erkek yüzücü gönüllü olarak katılmıştır. Yüzücülerin, 100m maksimum hızda yüzme görüntüleri ile birlikte, dönüş, su içi kayma ve çıkış görüntüleri sualtı hareketli kamera sistemi ile saniyede 100 kare çekim hızına sahip kameralar kullanılarak kaydedilmiştir. Bu görüntülerin analizleri Çukurova Üniversitesi Sualtı Analiz (ÇÜSAP) programı ile yapılmıştır. Yapılan beş aylık değerlendirmeler sonucunda çalışmaya katılan hem kız hem de erkek yüzücülerin boylarının, ekstremite çap, çevre ve uzunluklarının, vücut ağırlıklarının, kas oranlarının, temel motorik özelliklerinin geliştiği görülmüştür. Fakat yüzmeye dair gelişmelerin bu boyutta olmadığı dikkat çekmiştir. Büyüme ve gelişme evresinde oldukları düşünülen bu yüzücülerin yüzme performanslarındaki gelişmelerin, antrenman odaklı mı yoksa büyüme-gelişme odaklı mı olup olmadığı sorusu tam anlamıyla yanıt bulamamış olsa da çalışma sonucunda elde edilen ve literatür ile karşılaştırılan veriler bu yaş grubundaki yüzücülerin büyüme-gelişmelerinin performans üzerindeki etkilerinin daha baskın olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Swimming is a synchronized movement's series of which aerobic and anaerobic sustainable strength, power and endurance combined with technical skills. Basically, it consists of four techniques that are front crawl, backstroke, breaststroke and butterfly stroke technique including mechanical differences. One of the most important differences between these four techniques is velocity that it known as a high performance component. Thus while front crawl technique is the fastest one, backstroke, breaststroke and butterfly stroke technique are fast as well. Determining the variables that effected to the swimming performance and improve it has an important and very current issue in sport science. In the present study, we aimed to perform the swimming analysis and examine the relationship between variables that could affect the results of sportive performance of competitive swimmers who has been selected to the project of Olympic Preparation Centers of Turkey, so called TOHM, by underwater and above-water recording and analyzing system for five months training season. This research was carried out with 20 female who were 9-15 years, 1,57±0,08m length, 48,42±8,79kg body weight and 22 male 9-16 years, 1,65±0,15m length, 58,18±13,78kg body weight adolescent swimmer. Not only the 100m maximum swimming test but also tumble turn, in-water gliding and starts performances of the swimmers were recorded with an underwater camera system of which can record 100fps. Analyzes of these video records were done with Cukurova University Underwater Analyze program. As results of five-month evaluations, we found that there is a significance increase in height, length, diameter and circumference of limbs, body weight and the motor skills of both female and male swimmers. But it seems that the developments relating to the swimming have not been clear as like as the other parameters. The developments of the swimmers' swimming performance that are believed to be in the growth and maturation stage are not lucid whether depend on their training program or growth and maturation stage. But the results that compared with literature data shows that the effects of growth and maturation have more dominant impact on the swimming performance for this age group.