Toplum ve hastane kökenli üriner sistem enfeksiyonlarına neden olan gram negatif bakterilerin genişlemiş spektrumlu βeta laktamaz (GSBL) aktivitesi ve çeşitli antibiyotiklere direnç paternlerinin kıyaslanması
Community and hospital-acquired urinary tract infections with gram-negative bacteria cause of extended spectrum β-laktamase (ESBL) activity and comparison of various antibiotic resistance patterns
- Tez No: 445384
- Danışmanlar: PROF. DR. . AKGÜN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Üriner sistem enfeksiyonları (ÜSE) enfeksiyonlar içerisinde ilk sırada yer almaktadır. ÜSE'larına en sık Enterobacteriaceae ailesi neden olmakta ve bunlarda genişlemiş spektrumlu β-laktamaz ( GSBL) üretimi giderek artmaktadır. 1.10.2015-3.3.2016 tarihleri arasında alınan 7500 idrar örneğinin 1478(%19,7)'inde üreme tespit edildi. Bunun 1172(% 79,3)'si Gram negatif, 306(%20,7)'sı Gram pozitif bakterilere aitti. En sık üreyen bakteriler E. coli (%45,9), Klebsiella spp (%14,9), Pseudomonas spp. (%7,9), ve Proteus spp. (%3,78) olmuştur. E. coli suşlarının 400'ü (%59.0) K. pneumoniae suşlarının da 129'u (60.8%) Vitek 2 sisteminde GSBL pozitif bulundu. E. coli ve K. pneumoniae suşlarında GSBL pozitifliği kliniklerde sırasıyla %67,2 ve %62,9 iken polikliniklerde %53,5 ve %58,7 şeklindeydi. GSBL pozitifliği açısından Vitek 2 ile ÇDS arasında % 94,5 uyum, Vitek 2 ile Chrom ID arasında E. coli'de %99,8, K. pneumoniae'da ise %100 uyum bulundu. Antibiyotik direncine baktığımızda E.coli'lerde poliklinik ve serviste GSBL pozitif suşlarda %100 oranında ampisiline direnç görüldü. Bunun sefuroksim için sırasıyla %91,2 ve %91,3 ile seftriaksonda yine sırasıyla %90,2 ve %96,1 oranında direnç görülmüştür. GSBL üreten E. coli'de en yüksek hassasiyet poliklinikte %96,3, 98,15 serviste %83,7-96,8 ile karbapenem grubu antibiyotiklerde görülmüştür. GSBL pozitif K. pneumoniae'da servis ve polikliniklerde en yüksek direnç yine %100 ile ampisilinde ve sefuroksim de görüldü. En etkili antibiyotik ise polikliniklerde %73,8-77 ile ve servislerde %69,2-82,4 ile karbapenem grubu antibiyotiklerde görülmüştür. Servislerden izole edilen GSBL pozitif K. pneumoniae'da ise amikasin %77,9 ile dikkat çekici oranda yüksek hassasiyet göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Urınary tract infections are in first place in the infections. Urınary tract infections are caused by the most common Enterobacteriaceae family and expended-spectrum β-lactamase (ESBL) is increasing in these strains. In our study 7,500 urine specimens were collected between 1.10.2015 -3.3.2016 and colony formation was detected in 1478(19,7%) of them. Of these, 1172 (79.3%) were Gram negative and 306 (20.7%) belonged to Gram positive bacteria. The most common isolated bacteria were E. coli (45,9%), Klebsiella spp (14,9%), Pseudomonas spp. (7,9%) and Proteus spp. (3,78%). ESBL positivity were found in 400 of E. coli (59.0%) and 129 of K. pneumoniae strains (60.8%) by Vitek 2 system. In E. coli and K. pneumoniae strains ESLB positivity were 67,2% and 62,9% in service and policlinics respectively. Compatibility of Vitek 2 and DDST were 94.5% and also compability in E. coli were 99.8% and in K. pneumoniae were 100% between Vitek 2 and Chrom ID in terms of ESBL positivity. When we look at resistance,100%ampicilin resistance was observed in policlinic and service in E. coli ESBL positive strains. Respectively, 91,2% and 91,3% for cefuroxime, again respectively, 90,2% and 96,1% resistance was observed in ceftriaxone. The highest sensitivity in ESBL-producing E. coli was found in the carbapenem group with96,3- 98,15% in policlinic and 83,7-96,8% in service. The highest resistance in ESBL positive K. pneumoniae in service and policlinics was seen 100% for ampicillin. The most effective antibiotics were carbapenem group with 73,8-77% in policlinics and 69,2-82,4% in services for ESBL positive. In ESBL negative cases, it was also observed in the carbapenem group with 100% in policlinics and 95.0-97.5% in services. Amikacin was remarkably sensitive with 77.9% in ESBL-positive K. pneumoniae isolates from the services,