Ülseratif kolit hastalarında pentraxin-3 düzeylerinin klinik, laboratuvar ve endoskopik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pentraxin-3 levels to the clinical, laboratory and endoscopi̇c parameters in patients with ulcerative colitis
  1. Tez No: 445408
  2. Yazar: BARBAROS BAŞBUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ülseratif kolit (ÜK) nedeni tam olarak anlaşılamamış kronik inflamatuar bir barsak hastalığıdır. Uzun pentraxin-3 (PTX3) multimerik bir inflamatuvar mediatördür. Direk inflamasyon bölgesinde sentezlendiğinden, PTX3 düzeylerinin hastalık aktivitesinin gerçek bağımsız göstergesi olduğuna inanılmaktadır. ÜK hastalarında hastalık aktivitesi ile serum PTX3 düzeylerinin karşılaştırıldığı az sayıda çalışma vardır ve bu çalışmalar sınırlı sayıda hasta ile yapılmıştır. Çalışmamızda ÜK hastalarında serum PTX3 düzeylerinin hastalık aktivitesi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışma 72 ÜK hastası ve 40 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam toplam 112 olgu ile yapıldı. Serum PTX3, eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), c-reaktif protein (CRP) değerleri ve nötrofil lenfosit oranı (NLO) hasta grupta kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Ancak yapılan ROC analizinde ESH, CRP değerleri ve NLO hastalık aktivitesini göstermede istatistiksel olarak anlamlı bulunurken PTX3 değerleri anlamlı bulunmadı. Yapılan korelasyon analizinde PTX3 değerleri ile ÜK klinik, endoskopik ve histolojik aktivite indeksleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Bu sonuçlar bize serum PTX3, ESH, CRP değerleri ve NLO'nın ÜK hastalarını sağlıklı kontrollerden ayırmada biyobelirteç olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca ESH, CRP değerleri ve NLO ÜK hastalarında hatalık aktivitesinin belirlenmesinde faydalı biyobelirteçler olabilir ancak PTX3 hastalık aktivitesinin belirlenmesinde aynı oranda yararlı olmayabilir.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis (UC) is a chronic inflammatory bowel disease of which etiology is not yet fully understood. Long Pentraxin 3 (PTX3) is a multimeric inflammatory mediator. It is believed that PTX3 levels are the actual independent index of the disease activity since they are synthesized directly in the area of inflammation. There are few studies which compares the disease activity to PTX3 serum levels in UC patients and these studies were conducted with a limited number of patients. In our study, we aimed to investigate the relationship between serum PTX3 levels and disease activity in UC patients. A total of 112 patients were included in the study; 72 of them were with ulcerative colitis and 40 of them were the healthy control group. Serum PTX3, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP) levels and neutrophil lymphocyte ratio (NLR) were statistically significantly higher in the group of patients with the disease than in the control group. However, ESR, CRP levels and NLR were found to be statistically significant to show disease activity in ROC analysis while PTX3 were not statistically significant. No statistically significant correlation between PTX3 levels and UC clinical, endoscopic and histological activity index were found in the correlation analysis that was carried out. These results suggests that serum PTX3, ESR, CRP levels and NLR can be used as biomarkers to distinguish UC patients from healthy controls. In addition, ESR, CRP levels, and NLR may be useful in determining the disease activity, however, PTX3 may not be useful at the same rate.