Deneysel sıçan akut pankreatit modelinde tosilizumab tedavisinin etkinliğinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathologic evaluation of the efficacy of tocilizumab for the treatment of experimental acute pancreatitis model in rats
- Tez No: 445407
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akut pankreatit( AP); lokal ve sistemik komplikasyonlara yol açabilen, mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. AP' nin hala spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada; oluşturduğumuz deneysel sıçan akut pankreatit modelinde, akut pankreatit kliniğinin oluşmasında temel sitokinlerden biri olan İnterlökin 6' nın, reseptör düzeyinde etkisini antagonize eden Tosilizumab tedavisinin etkinliğinin olup olmadığını histopatolojik olarak ortaya koymayı amaçladık. Çalışma için 48 adet sıçan 6 gruba ayrıldı. Birer saatlik intervallerle 20 μgr/kg dozunda serulein subkutan olarak 4 kez uygulanarak AP modeli oluşturuldu. Son serulein uygulamasından 6 saat sonra tedavi gruplarından birine tosilizumab intraperitoneal olarak 4 mg/kg ve diğer gruba da 8 mg/kg dozlarında birer kez uygulandı. Sıçanların pankreas dokularının histopatolojik olarak Schoenberg skorlama sistemine göre incelenmesiyle tosilizumabın etkileri ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis (AP) is a disease which can cause local and systemic complications and it has high morbidity and mortality rate. There is no specific treatment for AP yet. In this study; we created an experimental model of acute pancreatitis in rats, and we aimed to demonstrate histologically the effectiveness of Tocilizumab treatment which antagonizes Interleukin 6 (IL-6), one of the key cytokines in the development of acute pancreatitis. 48 rats were divided into 6 groups for this study. AP model was created by subcutaneous injections of cerulein (20 μg/kg) four times at one-hour intervals. 6 hours after the last cerulein injection, tocilizumab was administered intraperitoneally once with 4 mg/kg to one of the treatment groups and 8 mg/kg to the other treatment group. The effects of tocilizumab was revealed by examining pancreatic tissue of the rats according to Schoenberg scoring system histopathologically.