Proadrenomedüllinin pnömonilerde klinik ciddiyetin belirlenmesi ve prognostik değerinin incelenmesi
Proadrenomedullin PRODM), Determining Clinical Severity And Analyzing Prognostic Value For Pneumonia
- Tez No: 445409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN OKUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Proadrenomedüllinin (ProADM) Pnömonilerde Klinik Ciddiyetin Belirlenmesi Ve Prognostik Değerinin İncelenmesi. Pnömonili hastalarda, tanıya katkı sağlayan, hastalığın prognozunu ve mortalitesini öngörebilen, tedaviye ve uygulama yerine yön verebilecek, pratik biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, plazma proADM düzeyinin, pnömoni tanısındaki yeri ve prognoz ve mortalitesini öngörmedeki değeri araştırıldı. Çalışmaya pnömoni tanısı alan ardışık 63 hasta ve 54 gönüllü kontrol olarak olmak üzere toplam 117 kişi alındı. Çalışmaya katılan gönüllülerin proADM, lökosit sayımı (BK), eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) düzeyleri ölçüldü. Hastaların Pnömoni Ağırlık İndeksi (Pneumonia Severity Index-PSI) ve CURB-65 skorları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Proadrenomedullin (proADM), Determining Clinical Severity And Analyzing Prognostic Value For Pneumonia. For pneumonia patients, we need practical biomarkers which contributes diagnosis, can predict prognosis and mortality, and will direct therapy and treatment setting. In this study, diagnostic importance and value to predict prognosis and mortality were investigated for plasma proADM levels for pneumonia patients. Consecutive 63 patients diagnosed with pneumonia and 54 volunteer as control grup, total 117, were enrolled to the study. ProADM, leucocyte count (WBC), erytrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) levels for participants measured. Pneumonia severity index (PSI) and CURB-65 score were calculated.