Psöriazis hastalarında depresyon, anksiyete, aleksitimi değerlendirilmesi ve çocukluk çağı travmaları sorgulaması
Depression, anxiety, alexithymi in patients with psoriasis and evaluation of childhood trauma
  1. Tez No: 445415
  2. Yazar: ENGİN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KARABACAK, PROF. DR. MEHMET OKTAY TAŞKAPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Psikiyatri, Dermatology, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Psöriazis eritemli zeminde sedefi renkte skuamlı lezyonlarla karekterize kronik bir deri hastalığıdır. Bölgesel olarak prevelansında değişiklik gözlenmekte olan hastalığın ülkemizde prevelansı %1,3 olarak saptanmıştır. Erkek ve kadınları eşit sıklıkta tutan hastalığın etyolojisinde birçok faktör bulunmaktadır. Hastalığın patogeneziyle ilişkili yapılan çalışmalarda özellikle son dönemlerde psöriazisin sistemik inflamatuar bir hastalık olduğu değerlendirilmektedir. Artmış immün sistem cevabıyla birlikte keratinositlerin aşırı proliferasyonu gerçekleşmekte bu nedenle de keratinosit matürasyonu tamamlanamadığından mevcut klinik görünüm oluşmaktadır. Hastalığın patogenezinde genetik yatkınlık mevcut olup özellikle Tip 1 erken başlangıçlı psöriaiziste olmak üzere ailesinde psöriazis hastalığı olan kişilerde psöriazis hastalığının daha sık gözüktüğü bilinmektedir. Psöriazis hastalığının genetik geçişi dışında hastalığın şiddetlenmesine neden olan risk faktörleri de bulunmaktadır. Bu risk faktörlerinin başında fiziksel travmalar nedeniyle lezyonların koebnerize olması gelmektedir. Diğer risk faktörleri geçirilmiş enfeksiyonlar, çeşitli ilaç kullanımları, hastaların yaşadığı yoğun kısa süreli stres veya sürekli strese maruz kalması şeklindedir. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Dermatoloji Kliniğince gerçekleştirilen çalışmaya hastalık şiddeti hafif, orta ve şiddetli olan 51 psöriazis hastası ve kontrol grubu olarak 50 sağlıklı gönüllü (yaş ortalamaları sırasıyla: 29,6±12,7 ve 27,3±9,9) dahil edildi. Psöriazis grubu yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim düzeyi, gelir değerleri, sigara ve alkol kullanımı gibi demografik veriler açısından kategorize edildi. Demog-rafik veriler dışında Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Tronto Aleksitimi Ölçeği ve Çocukluk Çağı Travmaları Sorgulaması anketi uygulanıp kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Psöriazis hastalığı olan kişilerde normal populasyona göre artmış psikolojik ya-kınmaları araştırdığımız çalışmamızda psöriazis hastalığı ile anksiyete ve depresyon arasında istatistiksel olarak kuvvetli ilişki saptandı. Hasta grubunda depresyon skoru ortalaması 17,18±9,07 iken kontrol grubu ortalaması 8,76±7,90'idi. Hasta grubunda anksiyete skoru ortalaması 16,35±8,71 olup hasta grubunun ortalaması 7,92±5,58'idi. Grupların istatistiksel incelemesinde yapılan Mann Withney- U testi ile psöriazis hastalarında depresyon ve anksiyete varlığı arasında kuvvetli, ilişki saptandı (p˂0.05). Çalışmamızda psöriazis hastalarının PAŞİ değeri ile anksiyete arasında ista-tistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Psöriazis hastalarında lezyonları görünür yerlerde olup olmamasının amksiyete üzerine etkisi araştırıldığında yine istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p˃0,05). Psöriazis grubunun depresyon açısından incelenmesinde depresyon skorları ile hastalık şiddeti ve depresyon skorları ile hasta-lık süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. (p˃0,05) Psikosomatik hastalıklarda artmış olarak gözlenen duyguları dile getirme zorluğu nedeniyle psöriatik hasta grubuna ve kontrol grubuna Toronto Aleksitimi Ölçeği uygulandı. Hasta grubunda ortalama skoru 48,88±10,27 iken, kontrol grubunda ortalama skoru 46,90±8,02'di. Hasta grubu ortalama değerleri kontrol grubuna göre yüksek olmakla birlikte aralarında anlamlı fark saptanmadı (p˃0,05). Çalışmamızda hasta grubuna uygulanan çocukluk çağı travmaları sorgulaması (CTQ-28) anketi skoru değerlendirildiğinde, hasta grubu ortalaması 41,94±9,62 iken, kontrol grubu ortalaması 37,38±6,01 olarak saptandı. Hasta ve kontrol grubu fiziksel istismar ve cinsel istismar açısından anlamlı fark saptanmıştır (p˂0.05).
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic skin disease characterized by erythematous scaly lesions. Regional changes in prevalence of the disease is observed, in our country the prevalence of the disease was found to be 1.3% and affects men and women with equal frequency. There are many factors in the etiology of the disease. In studies of psoriasis associated with the pathogenesis, especially in the recent pe-riod it is considered to be a systemic inflammatory disease with the increased immu-nesystem response. Excessive proliferation of keratinocytes are taking place therefore maturation of the keratinocytes can not be completed. Genetic facts plays key role in pathogenesis; psoriasis appears more often; early onset Type 1 psoriasis disease and people with a family history of disease. The risk factors are koebnerization due to physical trauma, previous infections, various drug use, exposure to stress or steady stres. GATA Haydarpasa Training Hospital Dermatology clinic of studies carried out in the severity of mild, moderate and severe 51 psoriasis patients and a control group of 50 healthy volunteers (mean age, respectively: 29.6 ± 12.7 and 27.3 ± 9.9 ) were enrolled. Psoriasis categorized in terms of demographic data, such as age, sex, marital status, education level, income levels, smoking and alcohol, more than de-mographic data Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Tronto Alexithymia Scale and Childhood Trauma Questionnaire survey were applied and compared with the control group In our study, we investigate the psychological complaints of people with the psoriasis disease and increased anxiety and depression in patients with psoriasis dise-ase has been proven statistically. Depression In the patient group average is 17.18 ± 9.07, while the control group average is 8.76 ± 7.90. Anxiety in the patient group average is 16,35±8,71, while the control group average is 7,92±5,58. The statistical analysis performed with Mann Withney–U test was observed that pso-riasis patients with depression and anxiety in the presence of a strong relationship (p˂0.05). In our study, statistically significant difference was not found between anxi-ety of psoriasis patients with PASI value (p˃0,05). We investigate the anxiety in pa-tient with psoriasis whether the psoriasis lesions in visible places or not, No statisti-cally significant difference was found (p˃0,05). In our study there were no statistically difference between disease severity and depression scores; duration of illness and depression scores in patients with pso-riasis (p˃0,05) Toronto Alexithymia Scale was administered to psoriatic patients and the control group because of the difficulty to express emotions observed in psychosoma-tic illnesses have increased in psoriatic patients. While the average value of 48.88 ± 10.27 in the patient group, the mean value of the control group was 46.90 ± 8.02. The patient group is high compared to the average values but there was no statistically significant difference between patients and control group (p˃0,05) . In our study, childhood trauma questionnaire (CTQ-28) scores were evalua-ted; While patients averaged 41.94 ± 9.62, the average of the control group was fo-und to be 37.38 ± 6.01. Statistically physical abuse and sexual abuse, a significant difference was found in evaluation of psoriasis and control group (p˂0.05)