İnsan beyni ak madde yollarından inferior longitudinal fasikülün mikrocerrahi anatomisinin ve komşuluklarının lif diseksiyon tekniği ile gösterilmesi
Demonstration of microsurgical anatomy and vicinity of one of the human white matter tract, inferior longitudinal fasciculus, with fiber dissection method
- Tez No: 445414
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: İnsan Beyni Ak Madde Yollarından İnferior Longitudinal Fasikülün Mikrocerrahi Anatomisinin Ve Komşuluklarının Lif Diseksiyon Tekniği İle Gösterilmesi. Yöntem:Bu çalışma Ağustos 2015 ve Nisan 2016 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Nöroşirurji Servisi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirurji ABD. Nöroanatomi Laboratuarında yapıldı. 6 adet postmortem insan beyni klingler metoduna uygun şekilde hazırlandı.Beyin hemisferleri lateralden mediale doğru mikrocerrahi set ile diseke edildi.Her aşama Canon 760 D fotoğraf makinesi ve Canon EF 100mm f/2.8L IS USM Macro Lens ile üç boyutlu olarak fotoğraflandı. Bulgular:Kademeli olarak ak madde lif diseksiyonu yapıldı.Temporal kutuptan başlayan ve oksipital loba doğru uzanan inferior frontooksipital fasikül ve sagittal struatumdan ayrı bir lif demeti olan İLF görüldü.İLF'nin hem orta temporal girus üzerinde uzanan bitişik ve sıralı U-liflerinden oluştuğu hemde orta ve inferior temporal girus başlangıcından köken alan tek bir uzun lif demetinden oluştuğu görüldü.Bu lif demetinin oksipitotemporal bileşkede arkuat fasikülün posterior indirek segmentinin altından keskin bir dönüşle oksipital loba doğru yükseldiği görüldü.İLF'nin arkuat fasikülün anterior indirek segment ve posterior indirek segmenti ile kesiştiği noktaların temporal kutuptan olan uzaklıkları hesaplandı. Sonuç: İLF, oksipital ve temporal lobların ak maddelerinde ilerleyen uzun bir bağlantı lif sistemidir ve oksipital lobla temporal lob arasında çift yönlü bilgi iletebilen en önemli lif yoludur. Yol boyunca İLF üzerindeki lif demetleri oksipito-parietal ve temporal lobun ventral kısmında uzanırlar. Dikey ve yatay kollar içerirler. İLF' nin bağlantı bölgelerini düşünürsek, oksipitalden aldığı görsel bilgiyi temporal kortekse taşır, burada temporopolar kortex ve amigdala ile limbik loba ve temporopolar korteksten unsinat fasikül ile prefrontal kortekse iletir. Güncel çalışmalar ışığında İLF'ye oksipito-temporal kortekslerdeki ventral görsel yolağın uzun bağlantı sistemi olarak bakılabilir.
Özet (Çeviri)
Object: Demonstration of Microsurgical anatomy and vicinity of one of the Human White Matter tract, Inferior Longitudinal Fasciculus, with fiber dissection method. Method: This study was performed in GATA Haydarpasa Training Hospital Neurosurgery Service and Istanbul University Faculty of Medicine Department of Neurosurgery Neuroanatomical Laboratory between August 2015 and April 2016. 6 postmortem human brain was prepared appropriately according to Klinger method. Hemispheres of the brain were dissected from lateral to medial with a microsurgery kit. Each step was photographed using Canon 760 D camera and canon EF 100 mm f/2.8 IS USM macro lens. Findings: White matter fiber dissection was done step by step. Inferior fronto-occipital fasciculus starting from temporal pole and extending to occipital lobe, and ILF ,a separate fiber bundle from sagittal striatum, were observed. We observed that ILF is comprise both contiguous and sequential U fiber extending over middle temporal gyrus and single fiber bundle rooted from beginning of middle and inferior temporal gyrus. We observed that this fiber bundle is rising to occipital lobe with making sharp turn under indirect segment of arcuate fasciculus in occipitotemporal intersection. The length between intersection points of ILF with anterior indirect segment and posterior indirect segment of arcuate fasiculus and temporal poles was calculated. Results: ILF is a long fiber association system which passing through white matter of occipital and temporal lobes and it is the most important fiber tract, which can communicate in bidirectional manner between occipital lobe and temporal lobe. Throughout the tract, the fiber bundles on the ILF extend at the ventral side of the occipital-parietal and temporal lobe. They include vertical and horizontal arms. If we consider the connection areas of ILF, it carries the visual information from occipital lobe to temporal cortex, and it transmit information from here to limbic lobe via temporopolar cortex and amygdala, and from temporopolar cortex to prefrontal cortex via uncinate fasiculus. In the light of recent studies, ILF can be regarded as a long association system of ventral visual pathway in occipito-temporal cortices.