Tip 2 diabetes mellitus hastalarında retinal ve koroidal kalınlık değişikliklerinin spektral domain optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of retinal and choroidal thickness changes in type 2 diabetes mellitus patients using spectral domain optical coherence tomography
  1. Tez No: 445416
  2. Yazar: SERCAN KORAY SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER KAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, maküla ödemi olmayan tip 2 Diabetes Mellitus (DM) tanılı hastalarda meydana gelen retinal ve koroidal kalınlık değişikliklerinin Spektral Domain Optik Koherens Tomografi (SD-OKT) tetkiki ile in vivo olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında tip 2 DM tanılı ve nonproliferatif diyabetik retinopati izlenen 43 hastanın 60 gözü Grup 1 olarak belirlenmiştir. Tip 2 DM tanılı ve diyabetik retinopati izlenmeyen 47 hastanın 89 gözü Grup 2 olarak belirlenmiştir. Yaş ve cinsiyet uyumlu seçilen, tip 2 DM tanısı olmayan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 46 hastanın 88 gözü kontrol grubu olarak tanımlanmıştır. Hastaların demografik ve klinik verileri, HbA1c seviyeleri, oftalmolojik muayene bulguları kayıt altına alınmıştır. Tüm hastaların retinal tabaka kalınlıkları ve koroid kalınlığı SD-OKT tetkiki ile analiz edilmiştir. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, aksiyel uzunluk ve GİB değerleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0.109, p=0.727, p=0.576, p=0.206). DM süresi, insülin tedavi sıklığı, tedavi süresi ve HbA1c seviyesi Grup 1 hastalarda Grup 2'ye göre anlamlı derecede yüksek olarak saptanmıştır (p0.05). Grup 1 hastalarda, dış retina kalınlığı ve RPE kalınlığı subfoveal koroid kalınlığı ile istatiksel olarak anlamlı pozitif yönlü bir korelasyon göstermektedir (r= 0.255, p=0.050; r= 0.286, p=0.027). Sonuç olarak diyabetik hastalarda, mikrovasküler ve nörodejeneratif değişikliklere bağlı olarak bazı retinal tabakalarda (GHT, İPT) belirgin incelme, bazı tabakalarda (İNT, DNT, RPE) ise belirgin kalınlaşma meydana geldiği tespit edilmiştir. Koroid kalınlığı açısından ise gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olmamakla birlikte, diyabetik hastalarda koroid kalınlığının artma eğiliminde olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the changes in retinal and choroidal thickness in vivo in diabetic patients who have diabetic retinopathy or not, using Spectral Domain Optical Coherence Tomography (SD-OCT) imaging. In this study, we examined 60 eyes of 43 diabetic patients with diabetic retinopathy (as Group 1), 89 eyes of 47 diabetic patients without diabetic retinopathy (as Group 2) and 88 eyes of 46 age and sex matched individuals without diabetes (as control group). The study parameters included demographical data, HbA1c level, biomicroscopy and ophthalmoscopy examination findings, best corrected visual acuity, axial lenght and intraocular pressure. The thickness of each retinal layers and choroid measured by SD-OCT. There were no differences in age, gender, axial length or intraocular pressure among the groups (p=0.109, p=0.727, p=0.576, p=0.206). The participants in Group 1, showed a significantly higher hemoglobin A1c and insulin treatment rate, longer diabetic duration and insulin treatment duration (p0.05). In Group 1 patients, correlation analysis showed a positive correlation between subfoveal choroidal thickness and outer retinal layer thickness and RPE thickness (r= 0.255, p=0.050; r= 0.286, p=0.027). In conclusion, in diabetic patients, as a result of microvascular and neurodegenerative changes, the thickness of some retinal layers (INL, ONL, RPE) increase while the thickness of some retinal layers (GCL, IPL) decrease. Although there is no statistically significant difference between the groups, the choroidal thickness tends to be thicker in diabetic patients.