Hastanede üriner kateter elektronik takip sistemi (HÜKETS)'nin üriner kateter süresi, bakteriüri ve üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) sıklığına etkilerinin araştırılması
In hospital, urinary catheter electronic monitoring system's urinary catheter's duration and effects of bacteriuria and urinary system infectious (USE) frequency's to search
  1. Tez No: 445423
  2. Yazar: GÜLSÜME KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Hastanede Üriner Kateter Elektronik Takip Sistemi (HÜKETS)'nin üriner kateter süresi, bakteriüri ve üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) sıklığına etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma üriner kateter elektronik takip sistemsiz grup (KET'siz) ve üriner kateter takip sistemli grup (KET'li) olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. KET'siz grupta üriner sondası olan ve çalışma kapsamına alınan hastalar sonda takılı kaldığı sürece izlendi. KET'lide ise geliştirilen elektronik takip sistemi ile üriner sondası olan hastalar takip edildi. Her iki çalışma gurubunda da kliniklerde bakteriüri ve ÜSE takiplerinde aynı metod ve yöntem uygulanmıştır. KET'siz ve KET'lide üriner kateterli hastaların sonda takılı kaldığı sürece birinci, üçüncü ve 10. sonda gününde aseptik teknikle idrar örneği alındı. Her iki çalışma gurubu üriner kateter süresi, bakteriüri ve ÜSE açısından karşılaştırmalı incelendi. Bulgular: KET'sizde 537; KET'lide 521 idrar sondalı hasta çalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
Aim and Introduction: In this study, in Sakarya University Education and Research Hospital, urinary catheter electronic monitoring system's urinary catheter's duration and effects of bacteriuria and urinary system infectious (USE) frequency's search was aimed. Materials and Methods: This study consists of two groups which is without urinary catheter electronic monitoring system group (CEMSW) and another is with urinary catheter electronic monitoring system group (CEMS). In CEMSW, urinary catheter and which patients included in the study, were followed as long as the catheter remains inserted. In CEMS, patients who are with catheter were followed with catheter system. In both of study, at clinics, the same methods and manners were supplied as bacteriuria and infection follow-up. In both of CEMSW and CEMS, from patients who are with catheter the duration of this process, the first, third and on the tenth day, with aseptic technique urine sample was taken. In both of study groups, duration of urinary catheter, bacteriuria and USE were researched with comparing. Results: In CEMSW 537, in CEMS 521 patients who are with urinary catheter were involved in this study.