Artroskopik rotator kılıf tamiri yapılan hastalarda pertürbasyon eğitiminin omuz eklem pozisyon hissine ve trapez kası aktivitesine etkisi
The effect of perturbation training on active shoulder joint position sense and electromyography activity of trapezius muscle after arthroscopic rotator cuff repair
- Tez No: 445482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Omuz eklemi için propriyoseptif duyu tekrar yaralanma riskinin azaltılması açısından önemlidir. Pertürbasyon eğitimi propriyoseptif duyunun geliştirilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak rotator kılıf yırtıkları tamir sonrası propriyoseptif duyu etkilenimi ve pertürbasyon eğitiminin etkisi bilinmemektedir. Çalışmamız, artroskopik rotator kılıf tamiri yapıldıktan sonra 6. aylarını tamamlamış hastalara uygulanan pertürbasyon eğitiminin omuz eklem pozisyon hissi ve Trapez kasının elektromiyografi (EMG) aktivasyonu üzerine akut etkisini incelemek için yapıldı. Çalışmaya yaşları 45-65 yaş arası değişen artroskopik rotator kılıf tamiri yapılan 12 birey çalışma grubu, aynı yaş grubunda omuz eklemi asemptomatik 13 birey kontrol grubu olarak dâhil edildi. Pertürbasyon eğitimi öncesi bireylerin demografik bilgileri kaydedildi, ağrı değerlendirmesi görsel analog skalası (GAS) ile, omuz eklem hareket açıklığı gonyometrik ölçüm ile değerlendirildi. Pertürbasyon eğitimi öncesi ve sonrası 90o omuz fleksiyonda ve 90o omuz abdüksiyonda aktif eklem pozisyon hissi lazer imleç yardımlı açı tekrarlama testi ile değerlendirildi. Bu test sırasında trapez kasının üst, orta ve alt parçalarının aktivasyonu Delsys Trigno™ marka yüzeyel EMG cihazı ile kaydedildi. Pertürbasyon eğitimi duvarda egzersiz topu ile fleksiyon ve abdüksiyon pozisyonunda 15 saniye (sn) 3 set olarak uygulandı. Aktif açı tekrarlama testinde pertürbasyon eğitimi sonrasında grupiçi ve gruplararası bir farklılık yoktur (p>0,05). Eğitim sonrası EMG aktivasyonları karşılaştırıldığında opere taraf trapez kası üst parçası aktivasyonu azaldı ve cerrahi olmayan taraf trapez kası alt parçası aktivasyonu azaldı (p0.05). Rotator kılıf tamiri sonrası 6. ayda pertürbasyon eğitiminin akut etkisinin uygun olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Perturbation training is a frequently used method for the restoration of proprioception. But, the effect of perturbation training on proprioception is unknown after the rotator cuff repair (RCR). The purpose of this study is to investigate the effect of perturbation training on the active shoulder joint position sense (JPS) and the electromyography activity in the trapezius muscle after the 6 months of the rotator cuff repair. A total of 25 subjects between the ages 45-65 years, 12 subjects with RCR as a study group and 13 asymptomatic subjects as a control group, were recruited in the study. Demographic data of the subjects were recorded. Pain was assessed by the visual analogue scale. The range of motion in the shoulder joint was measured with a goniometer. Active shoulder JPS were assessed with the laser-pointer assisted angle reproduction test before and after the perturbation training. During the test, the activation of the trapezius were recorded with Delsys Trigno™ EMG. Training was performed in elevation of shoulder with an exercise ball, 3 sets for 15 seconds.