Helicobacter pylori teşhisi konulan bireylerde tedavi öncesi ve sonrası plazma ghrelin ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Assesment of plasma ghrelin and nutritional status of patients diagnosed as helicobacter pylori before and after eradication
- Tez No: 445491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Helicobacter pylori (H. pylori) teşhisi konulan bireylerde tedavi öncesi ve sonrası plazma ghrelin düzeyi ve beslenme durumlarını değerlendirmek amacıyla, 18-65 yaş arası (37,7±11,3 yıl) toplam 40 birey (19 erkek, 21 kadın) üzerinde planlanıp yürütülmüştür. Bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları ile son 3 aya ait besin tüketim sıklığı çalışma başlangıcında yüzyüze görüşülerek bir anket formu ile alınmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasında bireylerin bazı antropometrik ölçümleri ile serum B12, folat, ferritin ve plazma ghrelin düzeyleri saptanmış, basitleştirilmiş beslenme iştah anketi (SNAQ) uygulanmış ve 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. Erkek bireylerde tedavi öncesi ve sonrasında diyetle günlük enerji ve besin ögeleri alımları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamış (p>0,05), kadın bireylerde ise karbonhidrat ve diyet posası alımı miktarı tedavi öncesine göre tedavi sonrasında artmıştır (p0,05), ayrıca biyokimyasal ölçüm ortalamaları ile SNAQ ortalama skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Çalışmada, H. pylori hastalarında tedavinin beslenme durumunu pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. H. pylori ve beslenme durumu ilişkisini net olarak belirlemek için tedavi sonrası daha uzun takip süresinin ve örneklem sayısının daha fazla olduğu çalışmaların yapılması gerekliliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess plasma ghrelin levels and nutritional status before and after the treatment in participants (total of 40 participants: 19 male, 21 female) diagnosed with H. Pylori, aged between 18-65 years (37,7±11,3 years). General characteristics, eating habits and food frequency (included last 3 months) of participants were obtained via face to face interview at the beginning of study. Before and after the eradication several anthropometric measurements were performed, serum B12, folate, ferritin and plasma ghrelin levels were detected, Simplified Nutritional Appetite Questionnaire (SNAQ) was carried out and 24-h food consumption was recorded. According to the evaluation of energy and macro and micronutrients intake, there was no statistically significant difference between before and after the H. pylori treatment in males (p>0,05). However average carbohydrate and fiber consumption increased in females after the treatment (p0.05). Body mass index (BMI) were increased statistically significantly after the treatment compared to the beginning values both in males (respectively 25,77±3,82 kg/m2, 26,02±3,87 kg/m2) and females (27,43±5,58 kg/m2, 27,73±5,62kg/m2) (p0,05), in addition no statistically significant relation was found between biochemical parameters and SNAQ scores of the participants before and after the treatment (p>0,05). In this study, it was found that in H. pylori patients, the treatment of H. pylori effects the nutritional status positively. It was concluded that to determine the exect relation between H. pylori and nutritional status further studies are needed to conduct with a design of larger sample size and a longer follow-up after the treatment period.