İşitme cihazı kullanan hemodiyaliz hastalarının dış kulak yolu kültür sonuçları
Culture results of external auditory canal in hemodialysis patients with hearing aid
- Tez No: 445533
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN FUAT BÜYÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nefroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Nephrology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hemodiyaliz tedavisi alan kronik böbrek yetmezliği hastaları pek çok komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilir. Diyaliz tedavisi bir çok organı da etkileyerek hasta bireylerin enfeksiyona yakalanma riskini arttırabilir. Özellikle işitme cihazı kullanan hemodiyaliz hastalarında dış kulak yolunun savunma mekanizması bozularak dış kulak yolu enfeksiyonuna zemin hazırlamaktadır. Bunun sonucunda hem dış kulak yolu hem de cihazın kulak kalıbında bakteri ve funguslar kolonize olmaktadır. Çalışmamızın amacı işitme cihazı kullanan hemodiyaliz hastalarının dış kulak yolundaki mikrobiyolojik sonuçları, irritasyona neden olan özellikleri incelemek ve normal popülasyonla karşılaştırmaktır. Çalışmamız kontrol gruplu ve tanımlayıcı bir klinik çalışma olup Başkent Üniversitesi Hastanesi KBB kliniği ve diyaliz merkezlerinde yürütülmüştür. İşitme cihazı kullanım süresi ve hemodiyaliz tedavisi alma süresinin daha fazla mikroorganizma üremesinde ekili olabileceği düşünülmüştür. Çalışmaya bir veya iki kulağında en az 1 yıldır işitme cihazı kullanan, en az 2 yıldır hemodiyaliz programında olan ve 15-85 yaş aralığındaki hastalar kadın erkek ayrımı gözetmeksizin dahil edilmiştir. Toplamda 74 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışma grubuna 20 birey alınmış olup, işitme cihazı kullanan bu hastalardan steril şekilde muhafaza edilmiş swabler ile 2'şer örnek alınmıştır. Biri cihaz kullanılan kulağın dış kulak yolu, ikincisi ise cihazın kulak kalıbıdır. Kontrol grubu olarak aynı yaş grubunda hemodiyaliz tedavi gören 27 birey ve cihaz kullanan (en az bir yıldır) ancak diyaliz hastası olmayan 27 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Swab ile alınan örnekler hızlı bir şekilde bakteriyel üreme için Koyun kanlı agar, EMB Agar, Çukulata agar kullanılmıştır. Fungal üreme için ise örnekler Sabouraud dextrose agar besiyerlerine ekilmiştir. Ekim yapılan örnekler 24-48 saat 37⁰C sıcaklıkta inkübe edilmiştir. Sonuçlar gruplar arasında karşılaştırılmıştır. İncelenen toplam 121 kültür örneğinin 108 (%89,2)'inde üreme olmuştur. Çalışma grubundaki diyaliz hastası ve cihaz kullanan 20 birey (Grup 1)'in hem dış kulak yolu hem de cihaz kalıplarının hepsi (%100)'nde üreme olmuştur. Bu çalışma grubunda 40 kültür örneği vardır ve bir hastadan birden çok mikroorganizma ürediği görülmüştür. Toplam 54 mikroorganizma izole edilmiştir. Cihaz kullanmayan 27 kişilik hemodiyaliz hastası grubu (Grup 2)'nda sadece 2 (%7,4) hastada üreme olmamıştır. Diyaliz hastası olmayan 27 kişilik cihaz kullanan hastalar (Grup 3)'ın 11 (%40,7) tanesinde herhangi bir üreme olmamıştır. Üç grupta da ortak izole edilen normal deri florasında bulunan metisiline duyarlı KNS (MSKNS) olmuştur. Çalışma grubunda üreyen organizma çeşidi kontrol gruplarına göre daha fazla olup diğer gruplardan farklı olarak corynebacterium species, pseudomona sspp ve küf mantarı ürediği gözlenmiştir. Tüm gruplarda ortak olarak izole edilen organizma MSKNS olmuştur. Patojenik bakteri olarak dış kulak kanalı ve cihaz kalıbında pseudomonas spp ve staphyloccocus aureus daha az izole olmuştur. Pseudomonas spp, corynebacterium species ve küf mantarı sadece cihaz kullanan hemodiyaliz hastalarında ürediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hemodialysis treatment of chronic renal failure patients may face many complications. Dialysis treatment may increase the risk of infection of the patient and also affect other organs. Especially for individuals who use hearing aids, the defense mechanism of the external ear canal is disrupted and is preparing the ground for ear infections. As a result, both the external auditory canal and ear mold colonizing bacteria and fungi. The purpose of study, microbiological results of the external auditory canal in hemodialysis patients with hearing aids, to investigate the cause of the irritation properties and to compare with the normal population. Our study is a descriptive clinical study and has control group. In addition patients were taken from the Baskent University Otorhinolaryngology Head and Surgery Department, Baskent University Dialysis Centers. At least 1 year uses in one or both ears hearing aid, with at least 2 years and have been included in hemodialysis patients in the 15-85 age range. Discrimination between men and women are not respected. A total of 74 patients were icluded in the study. The individuals in the study group were 20, were kept in sterile swabs from hearing aids of hemodialysis patients with 2 samples were taken. One device used in the external ear canal, the ear mold is the second device. In the same age group as the control group and 27 subjects who were only treated hemodialysis patients and but it has been included in non-diaylsis patients 27 individuals hearing aid (at least one year) in the study. Bacterial growth of swab samples taken was used sheep blood agar, EMB agar and Chocolate agar. The samples for fungal growth were sown on Sabouraud dextrose agar. Samples were incubated for 24-48 hours in 37 ⁰C temperature. The results compared between the groups. Examined 108 (%89.2) of 121 total culture samples have been breeding. 20 dialysis patients who using hearing aid in the study group (Group 1) all of their external ear and ear molds (%100) has been breeding. It is available in 40 culture samples in the study group showed that patients with multiple microorganisms proliferated. A total of 54 microorganisms were isolated. Using the hearing aid 27 hemodialysis patients (Group 2) only 2 (%7,4) patients were not breeding. Using hearing aid without 27 hemodialysis patients (Group 3) 11 (%40,7) there has been no growth in them. Also common to all three groups, and isolated in the normal skin flora methicillin-sensitive CNS (MSCNS). The breeding of organisms in the study group were significantly more than the control group. Unlike the other groups, Corynebacterium species, Pseudomonas spp and fungus was observed in this group. In all groups isolated organism was MSCNS. Pseudomonas spp and Staphyloccocus aureus as pathogenic bacteria have been less isolated from external ear canal and hearing aid. In only hemodialysis patient pseudomonas spp, corynebacterium species and fungus had grown that using hearing aid.