Aterosklerozlu hastaların koroner arter plaklarında ve dolaşımlarındaki mikrorna-221/222 ifade düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of microrna-221/222 expression levels in patients with coronary artery in atherosclerotic plaque and circulation
  1. Tez No: 445567
  2. Yazar: ASLIHAN ESRA BİLDİRİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ateroskleroz, atardamarları etkileyen ve yaygın olarak“damar sertleşmesi”olarak isimlendirilen arteriosklerozun bir türüdür. Türkiye İstatistik Kurumu verileri, Türkiye'de kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin oranının 2014 yılında %40,4'e yükseldiğini ortaya koymaktadır. MikroRNA' lar (miRNA) (19-25 nükleotid), hedef gen ifadesini post-transkripsiyonel seviyede düzenleyen, hücre çoğalması, farklılaşması ve apoptoz gibi pek çok fizyolojik ve patolojik süreçlerde hayati rol oynayan kodlama yapmayan RNA' ların bir sınıfıdır. miR-221/222, aterosklerotik süreçte görevli vasküler düz kas hücreleri ve endotelyal hücrelerde yüksek seviyelerde bulunur ve hücrelerin hastalık patolojisindeki değişikliklerinden sorumludur. Bu çalışmada, ateroskleroz sürecinde miR-221/222'nin koroner arter plaklarında ve dolaşımdaki ifadelenme seviyelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Daha önceki çalışmalardan farklı olarak ilk defa, koroner arter by-pass cerrahisi sırasında alınan aterosklerotik koroner arter plakları ile internal mammarian arterden (IMA) alınan doku örnekleri ve anjiografi sonuçlarına göre hasta ve kontrol grubu olarak sınıflandırılan kan örnekleri kullanılmıştır. Örneklerden total RNA izolasyonu yapılmış ve daha sonra Real Time-PCR (Real Time-Polimeraz Zincir Reaksiyonu) kullanılarak bu miRNA'ların ifade düzeylerine bakılmıştır. Yapılan son ifade analizleri ve istatistiksel değerlendirmeler sonucunda miR-221'in ifadesinin koroner arter plaklarında IMA dokusuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir artışa sahip olduğu görülmüştür (p= 0,015). Artış oranı ise 8,94 kat olarak bulunmuştur. miR-222'nin ifadesinin ise koroner arter plaklarında IMA dokularına oranla 14,91 kat arttığı gözlenmiş, fakat istatistiksel olarak herhangi bir anlamlılık tespit edilememiştir (p=0,117). Bunun aksine kan örneklerinde yapılan analizlerde her iki miRNA da istatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla birlikte (miR-221 için p=0,139, miR-222 için p=0,080) miR-221 hasta grubunda kontrol grubuna göre 6,22 kat, miR-222 ise 5,19 kat daha az ifadelenmektedir. Koroner arter plak oluşumunda, dokunun yeniden modellenmesindeki patolojik süreçlerde miR-221 ve miR-222'nin hücre spesifik etkiye sahip önemli belirteçler olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is a kind of arteriosclerosis that affecting arteries and commonly referred to as“hardening of vein”. Data from Turkey Statistical Agency suggested that the rate of deaths dependent to cardiovascular diseasein Turkey increased to %40,4 in 2014. MicroRNAs (miRNAs) (19-25 nt) are a class of non-coding RNAs that regulates target gene sequence in posttranscriptional level and have a critical role in pathological and physiological processes such as cell proliferation, differentation and apoptosis. miR-221/222 are found in high levels in vascular smooth muscle cells and endothelial cells and are responsible for roles of cells in pathology of the disease. In this study, we aimed to investigate of the levels of miR-221/222 in coronary arter plaques and circulating during the atherosclerosis. Different from the previous studies, in this study use of coronary artery plaques that obtained by coronary artery by-pass surgery for the first time and internal mammarian artery (IMA) tissue samples and the blood samples that are classified as the patient and control groups according to the result of angiography. Total RNA was isolated from samples and then expression levels of these miRNAs was measured using Real Time-PCR (Real Time Polymerase Chain Reaction). According to the final results of expression analysis and statistical evaluation, expression of miR-221 has a statistically significant increase in coronary artery plaques compared IMA tissue (p=0,015). The fold change was found 8,94. It was observed that the expression of miR-222 increased 14,91 times in coronary artery plaques compared with IMA tissues, but no statistical significant could be determined (p=0,117). In contrast this, in analysis of blood samples both of the miRNAs were not found statistical significant (miR-221 p=0,139 and miR-222 p=0,080) but miR-221 is 6,22 times less expressed in patients group compared with control group and miR-222 is 5,19 times. According to these results, thought that miR-221 and miR-222 will be important markers that have the cell specific effects in coronary artery plaque formation and the pathological processes of the tissue remodelling.