Gebelikte annelik rolü ve gebeliğin kabulünün evlilik uyumuna etkisi
Motherhood in pregnancy and effects of accepting pregnancy on marriage consistency
  1. Tez No: 445568
  2. Yazar: RUZİYE DEFNE DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DURAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma gebelikte annelik rolü ve gebeliğin kabulünün evlilik uyumuna etkisini değerlendirmek amacıyla kesitleyici olarak yapılmıştır. Araştırma evrenini; 01.05.2014-30.09.2014 tarihleri arasında Kayseri Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde yer alan gebe polikliniğine başvuran, çalışmaya alınma kriterlerine uygun ve araştırmaya katılmayı kabul eden gebeler alınmıştır. Araştırma örneklemini; belirtilen tarihler arasında polikliniğe başvuran 1435 gebe çalışma kapsamına alınmıştır. Gebelerin örnekleme alınma kriterleri olarak; evli olma ve eşiyle birlikte yaşama, kronik sistemik hastalığı olmama, okuma yazma bilme ve araştırmaya katılmayı kabul etme olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplamak için Tanıtıcı Bilgi Formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeğinin Gebeliğin Kabulü ve Gebelikte Annelik Rolü olmak üzere iki alt ölçeği ve Evlilikte Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal –Wallis testi ve Khi-Kare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeğinin Gebeliğin Kabulü alt ölçeği puan ortalamaları 21.6±7.6, Annelik Rolü alt ölçeği puan ortalamaları 22.2.±5.6 ve Evlilikte Uyum Ölçeği puan ortalamaları 47.7±8.1 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to profile the effect of accepting pregnancy and motherhood in pregnancy on marriage consistency. The population of this study is of pregnant women who agreed to participate in the study and qualified for the criteria in Department of Gynecology and Obstetrics at Erciyes University School of Medicine between May 1, 2014 and September 30, 2014. Sampling is done on 1435 pregnant women consulting the department between the abovementioned dates. The criteria for sampling were being married, living together with the husband, having no chronic systemic diseases, being literate and agreeing to participate in the study. In order to collect information in the study, two sub-scales of Prenatal Self-evaluation for Acceptance of Pregnancy and Motherhood in Pregnancy are used along with Marriage Consistency scale. For the evaluation of the data, T test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Chi-square are used. The mean for the sub-scale Acceptance of Pregnancy of Prenatal Self-Evaluation Questionnaire was 21.6±7.6, while it was 22.2.±5.6 for Motherhood and 47.7±8.1 for Marriage Consistency.