Okul çocuklarında güvenliği olmayan besinlerden kaynaklanan sağlık sorunları ve annelerinin besin güvenliği hakkında bilgi ve uygulamaları
Health problems resulting from insecure foods in school children and knowledge and applications of mothers concerning food safety
  1. Tez No: 445580
  2. Yazar: HÜSRA TIRNAVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, okul çocuklarının güvenli olmayan besinlerden kaynaklanan sağlık sorunlarını ve annelerinin besin güvenliği hakkında bilgi ve uygulamalarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 409 anneden oluşmuştur. Araştırmanın verileri, Çocuğu ve Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu; Annelerin Besin Güvenliği Hakkında Bilgi ve Uygulamalarını Belirleme Formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler; frekans, yüzde ve Ki-kare analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine Health problems resulting from insecure foods in school children and knowledge and applications of mothers concerning food safety. Sample of the research was comprised of 409 mothers. Data of the research was collected using Descriptive Survey of The Child and The Family and Determination Survey of Knowledge and Applications of Mothers Concerning Food Safety. Data was evaluated as frequency and percentage and using Chi-square analysis.