Okul öncesi eğitime devam eden çocukların beslenme alışkanlıklarının beden kitle indekslerine ve beslenme kaynaklı sağlık sorunu yaşamalarına etkisi
Effect of feeding habits of children who continue to pre-school education on their BODY MASS indices and experiencing nutrition-related health problems
- Tez No: 445581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BEHİCE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitime devam eden çocukların (3-6 yaş) beslenme alışkanlıklarının, beden kitle indekslerine ve beslenme kaynaklı sağlık sorunu yaşamalarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 316 anneden oluşmuştur. Araştırmanın verileri; Çocuğu ve Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuğun Beslenme Alışkanlığını ve Sağlık Sorunlarını Belirleme Formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler; frekans, yüzde, ki-kare ve Post-hoc ikili ki-kare analizi ile incelenmiştir. İstatistiksel anlamlılık için p0,05). Bu sonuçlar doğrultusunda, çocuk ve okul hemşirelerinin, anneleri ve/veya bakım vericileri çocuk beslenmesi, doğru beslenme alışkanlıkları ve beslenme kaynaklı sağlık sorunları konularında bilgilendirmesi, çocukların büyüme ölçümlerinin, beslenme durumlarının izlemini yapması, gerekli durumlarda önerilerde bulunması ve hekime yönlendirmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to investigate effect of feeding habits of children who continue to pre-school education (3-6 years old) on their body mass indices and experiencing nutrition-related health problems. Research sample was comprised of 316 mothers. Research data was collected by using Introductive Form for The Child and The Family and Determinative Survey For Feeding Habits of The Child and Health Problems. Data was investigated via frequency, percentage, chi-square and Post-hoc chi-square analysis. p0,05). Based on these results, it was recommended that pediatric and school nurses should inform mothers and/or caregivers about child nutrition, good feeding habits and nutrition-related health problems, should follow-up growth measures and feeding statuses of children and should advice where necessary and should refer to a physician.