Vasküler kökenli erektil işlev bozukluklarında dubleks ultrasonografi ve kavernozometri ile eş zamanlı uygulnan kavernozografinin tanısal değerleri
  1. Tez No: 44567
  2. Yazar: İ. ENGİN DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. NEVİN I. TAMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Vasküler kökenli erektil işlev bozukluklarında dupleks ultras onografînin (US) tanısal değerini belirlemek için, empotans yakınması olan 73 olguya papaverinli penil dupleks US incelemesi. yapıldı. Papaverine klinik yanıtı yeterli bulunan 15 olgu ile yetersiz düzeyde olan 58 olgunun maksimum sistolik hızı (MSH) değerleri arasında istatiksel olarak belirgin fark saptandı (p < 0,001). Yeterli erektil yanıtı olan tüm olgularda MSH değeri 25 cm/sn'den yüksek bulundu. Dupleks US sonucunda, diastol sonu hız değeri (DSH) 5 cm/sn'nin üzerinde olan, venöz yetmezlik cerrahisinden yarar göreceği düşünülen ve Peyronie plakları saptanan 25 olguya kavernozometri/kavernozografi (KM/KG) uygulandı. 14 olguda KM/KG incelemesinde venöz yetmezlik bulguları saptandı. DSH değerinin venöz yetmezlik için tarama eşiği 5 cm/sn yerine 6 cm/sn olarak kabul edildiğinde 5 cm/sn'lik eşik değer ile eş duyarlılık (% 86) ancak daha yüksek özgüllük ( % 45) elde edildi. Kavernozal arterlerin dupleks US ile incelenmesi, özellikle MSH değerinin 25 cm/sn'nin altında olduğu olgularda, belirgin arteryel yetmezlik için tam değeri yüksek bulgu vermektedir. Korporal venöz yetmezlik için ise dupleks US'nin yüksek duyarlılığına rağmen, özellikle vasküler cerrahi planlanan olgularda kesin tanı konulabilmesi ve venöz kaçışların anatomik lokalizasyonlannm belirlenmesi için seçilecek yöntem, KM/KG olmalıdır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY 73 patients with suspected vasculogenic impotence were evaluated with penile duplex sonography. Statistically significant differences in peak systolic velocity values (PSV) were found between patients with sufficient and insufficient erectile responses to intracavernosal papaverine (p < 0,001). All patients with sufficient erectile responses had PSV values greater than 25 cm/sn. Cavernosometry/cavernosography (CM/CG) was performed in 25 patients out of 73 who had duplex Doppler US end distolic velocity values (EDV) equal to or greater than 5 cm/sec or Peyronie's disease, or who are candidates for venous ligation surgery. 14 patients demonstarted evidences of venous insufficieny in CM/CG. EDV threshold value for venous insufficiency set at 6 cm/sec. had the same sensitivity (86 %) but better specificity (45 %) than 5 cm/sec. Duplex sonography of the cavernosal arteries is highly diagnostic of severe arterial insufficiency if PSV values are less than 25 cm/sec. Although the senstivity of duplex US is relatively high for the diagnosis of venous insufficiency,“the gold standard”test that discloses the anatomical localizations of corporal venous leaks, is CM/CG. 54