Cemel vak'ası (36/656)
Battle of the Camel (36/656)
  1. Tez No: 445701
  2. Yazar: EROL YAPRAKDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ HATALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Cemel Vak'ası; Hz. Aişe, Hz. Talha ve Hz. Zübeyr'in liderlik ettiği, Ümeyye oğullarından bazı valilerin maddi olarak desteklediği Cemel Ashâbı ile meşru halife Hz. Ali arasında, 36/656 yılında Basra yakınlarında meydana gelmiştir. Hz. Ali'nin galibiyetiyle sonuçlanan, Hz. Talha ve Hz. Zübeyr'le birlikte iki taraftan da binlerce Müslüman öldüğü bu savaş, Müslümanlar arasındaki ilk iç savaş olarak ifade edilmektedir. Hz. Aişe'nin devesi etrafında meydana geldiği için Cemel Vak'ası (Deve Olayı) olarak adlandırılmıştır. Cemel Vak'ası'nın nedeni; Hz. Osman'ı şehit edenlerin cezalandırılması ve fitnenin ıslah edilmesi olsa da olayların seyri ve muhalif grubun içinde yer alan bazı grupların hareketleri incelendiğinde bu amacın arkasında farklı hedefi olanların varlığı dikkat çekmektedir. Bunun yanında sorunun çözümü için Hz. Ali'yle birlikte hareket etmesi gereken Cemel Ashâbı'nın, onun karşısında yer alması, olayın farklı bir boyut kazanmasına neden olmuştur. Savaşın sonunda Hz. Aişe'nin pişmanlığını dile getirmesi ile savaş öncesi gelişmeler göz önüne alındığında Hz. Ali'nin haklı olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.Cemel Vak'ası sadece tarihi bir olay olmayıp, İslamiyet'teki siyasi ve itikadi mezheplere de konu olmuş ve bu anlamda Müslüman toplumunda önemli fikri bölünmelere zemin hazırlayan olaylardan biri olarak ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Battle of the Camel occurred near Basra in 36/656 between the companions of the camel, which has led by Aisha, Talhah and Zubayr Ibn al-Awam and financially supported by some Umayyads governors, and legitimate caliph Ali.This war, which resulted in the victory of Ali and killed thousands of Muslims from both sides including Talhah and Zubayr, is expressed as the first civil war between Muslims. For occurred around Aisha's camel, this event has been called Battle of the Camel. Although the cause of the war was people who killed Uthman got away with it and reforming the sedition, when analyzed the course of events and movement of some groups within the opposition groups, the purpose behind this has been drawn attention to the presence of the people have different targets,.In addition, taking part the companions of the camel, which should act together with Ali to solve the problem, against him has led the event to the different aspects.At the end of the war, considering the expressing Aisha regret and pre-war developments, ensues the result that Ali was right.Battle of the Camel not only a historical event, also has been subject to the political and theological sects in Islam and in this sense it is expressed as one of the event that prepare the ground for the important intellectual divisions in the Muslim community.