Sibgatullah İbrahim'in Kadi Beydavi Haşiye'sinin Fatiha suresi tahkjik ve tahlili
Sibgatullah tahkjik and analysis Baydawi of al-Fatiha hashimi of Abraham 's kai
  1. Tez No: 445702
  2. Yazar: HAKAR RAMZI MOSA MOSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER PAKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
En kıymetli ilimlerden biri de tefsir ilmidir. Zira tefsir ilmi Allah'ın kelamını açıklar. Bu alanda eser veren âlimlerden biri şeyh Sıbğatullah bin İbrahim el- Haydari'dir. Şeyh Sıbğatullah hem akli hem de nakli ilimlerde derya idi.Bizim tezimiz müellifin kendi el yazması olan Beydavi tefsirinden Fatiha suresinin haşiyesine dayanarak hazırlanmıştır. Bu haşiyenin tahkiki ve değerlendirmesini tez konusu olarak seçmemin birden çok sebebi vardır. Bu sebeplerden en önemlisi geçmiş âlimlerimizin özellikle tefsir dalında bize bıraktıkları ilmi miraslardan istifade etmek ve o mirasın kayıp olmasını önlemektir. Ayrıca Kürdistan bölgesinde yaşamış ve İslami ilimlerin parlaklığı döneminde eserler vermiş fedakâr âlimlerimizin ilmi kültürlerini yaşatmak boynumuzun borcudur diye düşünüyoruz. Bu âlimin el yazmasını görüp hayatını araştırdıktan sonra anladım ki şeyh Sıbğatullah akli ve nakli tüm ilimlerde mahir ender âlimlerden biridir. Beydavi tefsiri üzerine yazdığı haşiyesi onun birikim ve donanım sahibi olduğunu gösterir. Kelime müfredatının anlamından tutun belagati, zahiri ve işari anlamına kadar, kendi döneminin ilmi kültüründen tutun fıkhi mezheplerin görüş ve ihtilaf kaynaklarına kadar birçok şey barındırmaktır. Araştırma esnasında Şeyh Sıbğatullah'ın haşiyesinin sözcük anlamına önem veren bir tefsir olduğunu gördüm. Ancak daha önce hiç kimsenin yapmadığı şekilde lügavi ve belaği anlamda tevcihler zikretmiş ve nahiv ve belağata önem veren müfessirlerin görüşlerini ilmi yöntemlerle beyan etmiştir. Dolayısıyla Şeyh Sıbğatullah'ın haşiyesi edebi tefsirlerden sayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Be interpretation Koran Ashraf science because it relates to the word of God Almighty, and scientists who have written in this science, Shaykh Sibghatullah bin Ibrahim al-Haidari, an expert on the mental and transport science world, and our research is focused on his manuscript which footnote on the interpretation of the chapeau of the Albaizawy . It prompted me to choose this manuscript study and investigation for many reasons, including the revival of ancient heritage and benefit from them, especially with regard to the book of God Almighty and the revival of the heritage of the Kurds scientists at the time of culture and Islamic thought what is bright and full of Through my study of the life of this world and my investigation of his manuscript his entourage on the interpretation of the chapeau of the oval appeared to me navigate this world in mental and transport sciences, characterized by his entourage with a capacity of scientific and linguistic horizons and possession of the culture of his time with the deepening in a statement the meanings of words and their implications, particularly linguistic and rhetorical terms with being able to jurisprudence four different doctrines and private isms Shafi'i and Hanafi and clarification of what hidden from semantics and meanings to the owners of the two sects and differences on some issues related to Surat Fatiha. Through extrapolation shows that the mark footnote Sibghatullah Haidari characterized by linguistic the Offering longer linguistic interpretations .... with incorporates the guidance and weights not preceded it one of the commentators on the force change, particularly from the linguistic and rhetorical terms with being gathers the opinions of the commentators and the authors and grammarians then directed guidance scientifically.Accordingly, Sibghatullah al-Haidari, a footnote is the Encyclopedia of literary language of what it consisted of clarifications and rhetorical studies and analyzes linguistic and discussions.