Ceza yargılamasında karînenin ispattaki rolü (İslâm Ceza Hukuku ile Irak Ceza Cukuku arasında bir mukayese)
The role of proof in criminal proceedings the presumption (A comparison between Islamic Criminal Law and Iraqi Criminal Law)
  1. Tez No: 445720
  2. Yazar: SARBAST NADIR ABDUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SELİM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yargılama konusu ve ispat vasıtaları, adalete ulaşmak ve ihtilafları ortadan kaldırmak için izlenmesi gereken en nihai yol olduğu için bunların her alanda kullanılması gerekir. Ayrıca ispat, bir hukuk normunun uygulanması ve kendisine sonuç bağlanan olumlu veya olumsuz olayın somut olarak gerçekleşmiş bulunmasına bağlı olduğu için de bazı karîneler ve ipuçlarına bağlılık gösterebilmektedir. Zira ispatta ortaya çıkan sorunlara ilişkin bilimsel ve ilmi bir şekilde cevap verebilmek ancak ispat metodunu ve onun bir alt başlığı olan karîneleri çok iyi bilmekle mümkün olabilmektedir. Bu nedenle biz de ele aldığımız bu çalışmamızda karinelerle ilgili olan ispat, ispat türleri, ispatın konusu ve ispat mercileri gibi bazı mühim kavramlar üzerinde durmaya çalıştık. Ayrıca karine kavramı, karine çeşitleri ve gerek Irak kanununun gerekse şer'î makamda bulunan fakihlerin bu konulara yaklaşımını karşılıklı olarak anlatmaya çalışıp bazı değerlendirme ve mukayeseler de bulunduk.
Özet (Çeviri)
The trial subject and means of proof should be used in all areas because they are the ultimate way which must be followed to achieve justice and to eliminate conflicts. In addition, demonstration also shows dependence to the some indication and hints because the implementation of legal norms and the positive or negative results of the events connected to it by perceptibly becoming reality. Yet, to respond to emerging issues in a scientific and scholarly way only becomes possible by knowing well the proof method and the indications that are its sub-heading. Therefore, in this study, we have tried to urge upon the important concepts such as proof regarding the indication, proof types, the subject of proof and proof recourses. Besides, we have tried to explain the concept indication and indication types, tried to explain mutually both official law and canonists who are in sharia authority's approach to these issues and to made some assessments and comparisons.