Aristoteles'te algı kavramı
The concept of perception in Aristotle
  1. Tez No: 445719
  2. Yazar: VİLDAN BURKAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ÇAĞRI MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Aristoteles'in algı (aisthesis) kavramına yüklediği anlamları ve işlevleri ele almaktır. Bu doğrultuda ilk bölümde Aristoteles'in algıyı nasıl ele aldığına geçmeden önce Aristoteles öncesi İlk Çağ Filozoflarının algı üzerine olan görüşlerine yer verildi. Söz konusu filozoflarda algının/algılamanın yüklendiği çeşitli anlamlar ve uğradığı değişiklikler vurgulandı. İkinci bölümde algı kavramının etimolojik kökeni incelendikten sonra günlük yaşamda sık kullanılan bu yetinin/duyunun Aristoteles'in düşüncesinde nerede durduğu ve nasıl bir öneme sahip olduğu vurgulandı.“Kinesis-energeia”hareketin/değişmenin/oluşun farklı anlamları olarak ele alındı. Üçüncü bölümde ise Aristoteles'in ruhun bir yetisi olarak ele aldığı algı kavramının, diğer yetilerle ilişkisi ortaya çıkarıldı. Arzu (oreksis), phantasia ve nous (düşünme) yetilerinin algı ile olan ilişkileri açığa çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the meanings and functions Aristotle lays on the concept of perception (aisthesis). In this way, in first section before stating how Aristotle handles perception. The arguments of Ancient Greek Philosophers' on perception are mentioned. The various meanings and changings of perception at aforementioned philosophers are emphasized. In second part, after analyzing etymologic root of the concept of perception, the importance of this faculty in Aristotle's thought which commenly used indaily life has stressed. In this context“kinesis-energeia”has handled as having different meanings of motion/change/generation. In third part, the relation of the concept of perception that Aristotle handles as a faculty of soul, with other faculties has revealed. The relation of perception with other faculties such as desire (oreksis), imagination (phantasia) and thinking (nous) has revealed.