Kelam ve İslam felsefesi ilişkisi
Word and Islamic philosophy relationship
  1. Tez No: 445721
  2. Yazar: SAMAN MAMA TAHA TAHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ele aldığımız bu mütevazi çalışmamızı kelam ilminin İslâm felsefesiyle olan irtibatı ve alakası üzerinde durarak giriş ve üç bölüm halinde sunmaya çalıştık. Giriş kısmında konu ile ilgili genel bilgiler detaylı bir şekilde aktarıldıktan sonra gerek“kelam”gerekse“felsefe”sözcüklerinin lugavi ve ıstılâhi anlamları etraflıca ele alınmıştır. Birinci bölümde kelam ilminin ortaya çıkış serüvenini üç ayrı fasıl halinde verdik. Birinci fasılda İslâm inancından kelam ilmine doğru bir eğilimi, ikinci fasılda kelam ilminin ortaya çıkışı bazında mutezilenin rolünü ve üçüncü fasılda ise kelam âlimlerinin ıstılahına göre dört alt başlık halinde tevhid ve mahiyetinden söz etmeye çalıştık. İkinci bölümde de İslâm felsefesinin doğuşunu, her biri dört mevzuyu oluşturacak şekilde iki ayrı fasılda ele aldık. Birinci fasılda felsefe kitaplarının tercüme faaliyetlerinin kelam ilminin ortaya çıkışına olan etkisi üzerinde durduk. Bu fasılın alt başlıklarında ise gerek Emevi ve Abbasi dönemleri gerekse Yahya b. Halid el-Bermekî'nin dönemi olsun felsefe kitaplarının tercüme faaliyetleri ve tesirinden söz etmeye çalıştık. İkinci bölümde ise kelam ilminin İslâm felsefesiyle olan bağlantısını eleştirel bir düzeyde olmak üzere iki fasılda değerlendirdik. Birinci fasılda kelam ilmindeki yeni konuları ve en önemli temsilcilerini beş mevzuyu oluşturacak şekilde anlatmaya çalıştık. Birinci mevzuda kelam ilminin gelişimi bazında tartışmalı metottan burhâni metoda geçişini, ikinci fasılda kelam ilminin tarihi serüvenini, üçüncü fasılda kelam ilminin modern dönemdeki gelişimini, dördüncü fasılda kelam ilminin yeniden ele alınma sürecini ve beşinci fasılda da ıstılah açısı bakımından kelam ilminin yenilikçi mefhumu üzerinde durarak objektif ve doyurucu izahatlarda bulunmaya çalıştık. İkinci bölümde hadis âlimlerinin kelamcıları ve onların görüşlerini reddetmeye yönelik takip ettikleri yöntemleri altı fasıl halinde değerlendirmeye tabi tuttuk.
Özet (Çeviri)
We have dealt with this by focusing on our humble work of theological knowledge and relevance of contacts with Islamic philosophy and we try to provide input into three sections. general information about the subject in detail in the Introduction should be transferred after the“theology”as well as“philosophy”lugav and terminological meanings of words are discussed in detail. In the first part of the emergence of theology adventure of science we have given in three separate chapters. First correct a tendency to theological knowledge of the Islamic faith in this chapter, the second chapter in theological science of emergence of some mutezile role and in the third chapter, we tried to talk about the oneness and nature into four sub-headings according to Technical Terms of theological scholars. The second chapter in the rise of Islamic philosophy, each of which we have discussed in two separate chapters to form four subject. We stopped their activities translate its philosophy book in the first chapter on the impact of the emergence of theological knowledge. If this is the chapter's subheadings should Umayyad and Abbasid periods as well as Yahya b. Khalid al-Bermekî'n to get the period, we tried to talk about the activities and influence of translated books of philosophy. In the second part, we evaluated the link with Islamic theology, philosophy, science in two chapters, including a critical level. new issues and the most important representatives of theological science in the first chapter, we try to explain to create a five-issue. The first issue in theological knowledge of the development of the transition Burhan method controversial method on the basis of the second chapter in theological knowledge of the history story of the third chapter in theological science of the development of the modern era, the fourth chapter in theology re-handling process knowledge and fifth chapters in the terminological angle in terms of theology scientific objective by focusing on innovative concepts and We tried to engage in satisfying explanation. theologians and the methods they followed to reject the second part of the hadith scholars, their views have been subjected to evaluation in six chapters.