حجية خبر الآحاد
Ahad haberlerin hüccet değeri
- Tez No: 445737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tek başına delil olması, kendisiyle amel edilmesi ve şer'î konulara delil olması bakımından sünnetin ele alınması çokça tartışılan bir konu olmuştur. Nitekim müsteşrikler arasında geniş bir yayılma alanına ulaşan konu, Müslüman alimler tarafından da ifrat ve tefrit arasında tartışılır olmuştur. Bu durum, genel konular içeren Kur'an'ın aksine sünnetin daha lokal konuları içermesinden dolayı normal karşılanabilir. Biz de bu çalışmamızda genel olarak sünnetin, özelde ise -kendisiyle amel edilmesi ve zan veya ilim ifade etmesi bakımından- ahad haberin şer'î konularda delil oluşunu incelemeye çalıştık. İlk bölümde sünnet, sünneti anlamı, tek başına delil olması, sünneti delil kabul edenlerin ve etmeyenlerin görüşleri/delilleri incelenmiştir. Ardından sünnetin delil oluşu noktasında Kur'an, sünnet ve icmadan delillerle birlikte aklî deliller de getirilmiştir. Daha sonra konunun anlaşılması açısından önemli olan bazı kavramlar açıklanmıştır. Devamında ise ahad haber kavramının kabul edenler ve reddedenler açısından ortaya çıkışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
That evidence alone to his own deeds and evil“to be addressed in terms of circumcision to be evidence of faith has been a topic much discussed topic. Indeed, reaching a wide span between müsteşrik issue has been discussed by Muslim scholars in the excess and deficiency. In this case, the setup contains general issues ”moment“ Unlike normal due to the inclusion of local issues more affordable circumcision. We circumcision in general, this study, in particular to act with suspicion or knowledge of myself and to express bakımından- ahad news of evil ”consisting tried to examine the evidence in matters of faith. In the first section of circumcision, circumcision means to be alone evidence, the evidence of circumcision to those who agree and those who are opinion / evidence has been examined. Setup point occurs after the evidence of circumcision“moment, rational arguments, along with circumcision and without letting the evidence was also introduced. Then it discloses certain concepts that are important to an understanding of the subject. Subsequently, while those who accept and those who reject the concept of ahad news in terms of emergence were investigated. The study also includes the cases of doubt about the news ahad. This may have arisen without a doubt that political or sectarian terms or the intent. One of the most important reasons Ahad news aroused doubts about the nation ravaged Hz. Osman ”is the period beginning with sedition s martyrdom. much use of mental methods on to deeds Sunnah, title matters and God that her influence“denial of God's attributes, tecs and interpret observations and the falsification and Install”moment, mutewatir circumcision and revealed the proliferation of rumors that conflict with Islamic style. Identification of the study and the types of news ahad hadith scholars, we have dealt with in terms of jurists and usulcü. Because of the conflict in general it has been the terminological meaning, among other elements. Do not act like the famous case of the provision of news and Undersecretary among Hanafi. Again Ghraib study, detailed information about parts of the Almighty, the famous hadith is given. The study, circumcision is generally Setup“moment”la, were also examined in particular the relationship with the news ahad. Setup and Sunnah“The relationship between the moment of circumcision Setup”moment“was're, confirmation is illustrated in terms of interpretation and tebya. The study also setup the ”moment“ s notice of allocation and ahad ahad news of the Qur'an in terms of absolute expression to takyid ”moment“ tackles the relationship between la ahad news. Usulcü, opinion about the news of ahad hadith scholars and jurists are given in the study. method herein, the scope of the foregoing point Ahad news II Because of the conflict it has been to be addressed separately. In particular, they separate Hanafi famous hadith ahad the news and they said: ”News-i Vahid is rumored that one or two people to transport. And moreover, after the number of known and mutawatir is of no importance.“ ahad evidence consists of short news provisions in terms of the scope of the study, the evidence consists in elaborate doctrinal precis issue is described in a way; because these issues constitute the main part of the study. Valid deeds of those who ahad with the news and views of those who must not be her deeds are mentioned in the study. Then ahad-brings news date considering the conditions of the deeds of Abu Hanifa ”to start the four Imams are given in terms of suretiyle-. Then it was mentioned circumstances if they have formed an alliance of the four imams. Working times,“Zannier knowledge of faith and expressing ahad news also included. Because ahad news statement on the subject of delicate work, their views on the subject in a subjective manner, taking into account a group or evil-i or not to transmit on a sect that must give an objective. We've seen a lot of scholars have conflict in ahad news suspicion or knowledge to express the point. Some of them ”ahad news is reliable and refers to accurate information,“ while some ”ahad news expresses suspicion“ and some ”is a contemporary of ahad in terms of being a witness to the accuracy of news contemporaries agree on a story then science means and that evidence ahad news be about belief evidence that matters is accordingly“, they said. Some sects in the study ahad news definitions and points where they stand on questions of faith has been formed in evidence. These sects; Sunni, Zaydiyya, Imamiyya Shia, Mutezile and spouse ”is ariyy. Finally, in an objective way compared with the opinions of those who do not accept the evidence ahad news in questions of faith and expressed their views with us by right. This work is important in terms of defense of circumcision of anyone trying to change reality with unqualified refusal to reveal the truth.