Strategic management in banking with application
Bankacılıkta uygulamalı stratejik yönetim
  1. Tez No: 445736
  2. Yazar: LOLAV AHMED KHALIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yönetim, stratejik yönetim, bankacılık ve bankacılıkta stratejik yönetim kavramlarının detaylı olarak verildiği bu tezde temel olarak stratejik yönetimin bankacılık boyutu ele alındı. Tezin hipotezi 'farklılık yaratmak sizi öne çıkarır' şeklindedir. Çalışmanın ilk dört bölümü, Yönetim, Stratejik Yönetim, Banka ve Bankacılıkta Stratejik Yönetim kavramlarına beşinci bölüm, kavramların ve hipotezin uygulanışına ait örneklere ayrılmıştır. Van ilindeki banka yönetimleri ile yapılan çalışmalar sonunda iki banka yöneticisinden alınan bilgiler stratejik yönetimin iki önemli örneğini vermiştir. Bu stratejik yönetim uygulamaları hipotezin doğruluğunu teyit eder niteliktedir. Örnek stratejik uygulamalardan biri“Küçülerek Büyü”, diğeri ise“Fikir en iyi sermayedir. Kredi verilebilir”. Küçülerek Büyü Stratejisi: Bu stratejik uygulama Türkiye'nin köklü bankalarından birine aittir. Burada isim verilmeyecektir ancak Türk banka sektörünü yakından tanıyanlar hangi banka olduğunu bilirler. Banka yönetimi tüm şubeler bazında yaptıkları araştırmada zarar eden şubeleri tespit etmişler ve kapatmanın ve kapatma yönteminin ilkelerini belirleyecek bir proje geliştirmişlerdir. İlk yapılacak iş hangi şubelerin kısmen veya tamamen tasfiye edileceği, gerekirse bir merkezin tümünden çekilmenin durumları tespit edilmiş. Detayları çalışmanın beşinci bölümünde verilen bir stratejik yöntemle banka Türkiye çapında küçülmeyi gerçekleştirmiştir. Bunun sonucunda Banka şu kazanımları elde etmiş:1. Zarar eden şubelerden kurtulmuş, 2. Niteliksiz elemanlar yerine niteyiksiz elemanlarla çalışmaya başlamış, 3. Kar miktarı artmış, 4.bankacılık sektöründe saygın bir konum kazanmış. Yönetim elde edilen bu başarılı durumun devamı için devam stratejilerini belirlemiş. Ön önemli yeni dönem stratejik kararı ise, eski dönemde yapılan stratejik hataların tekrar yapılmamasının tedbirlerini belirlemek olmuştur.“Fikir en iyi sermayedir. Kredi verilebilir ”stratejisi: Bir bankanın ilk hedefi kar etmektir. Bunun araçlarından biri de kredi satmaktır. Bir girişimci kendi projesini hayata geçirmek için paraya ihtiyacı var ise bunu elde etmeni yollarından biri kredi kullanmaktır. Ancak kredi almak için ibraz etmesi gereken belgelerin çoğu kendi öz varlıklarına ait belgelerdir ve bir genç girişimcinin veya iyi bir fikri olan birinin öz varlıkları yok ise projesini hayata geçirme şansı yoktur. Banka yönetimi geliştirdiği yöntemlerle tespit ettiği, fikir var ama para yok durumlarında devreye girmeyi ve iyi bir fikri kredilendirmeyi temel stratejilerinden biri olarak seçmiştir. Bu uygulama sonunda banka, maliyetsiz reklam, entelektüel dünyada saygınlık, müşteri sayısında önemli bir artış olması gibi faydalar elde etmiştir. Sonuç olarak, günümüzde, diğer sektörlerde olduğu gibi, klasik yönetimle bankacılık sektöründe iyi bir yer edinmenin artık mümkün olmadığı görülmektedir. Her banka kendine has stratejik yönetim biçimini ve stratejik davranış modellerin oluşturmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
Management is the function that coordinates the efforts of people to accomplish goals and objectives by using available resources efficiently and effectively. Management includes six functions planning, organizing, staffing, directing, coordination, and controlling to accomplish the goal or target. Resourcing encompasses the deployment and manipulation of human resources, financial resources, technological resources, and natural resources. Management is also an academic discipline, a social science whose objective is to study social organization. Strategic management involves the formulation and implementation of the major goals and initiatives taken by a company's top management on behalf of owners. A bank is a financial institution that accepts deposits from the public and creates credit. Lending activities can be performed either directly or indirectly through capital markets. Strategic management in banking is the process of developing and maintaining available fit between the Bank's objectives and corporate resources and changing environment of the market and regulations. In this thesis we study Strategic Management in Banking. First chapter includes concept of Management. In the second chapter we give main concepts of Strategic Management. Chapter three includes basic concept about Banking. In chapter four gives necessary knowledge about Strategic management in Banking. In the last chapter two application are given.