Merğînânî'nin el-Hidâye adlı eserinin hadd ve kısas bölümlerinde İmam Şâfiî'ye isnad edilen görüşlerin tespiti
The determination of the opinions which are attributed to Imam Shafi in Marghinani's work named al-Hidaya in chapter punishment and reprisal
  1. Tez No: 445746
  2. Yazar: EMRAH DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SELİM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hicri 593 yılında vefat eden Merğînânî Hanefi mezhebinin önemli fıkıh âlimlerindendir. Merğînânî'nin en önemli ve en çok okutulan eseri el-Hidâye adlı telifidir.Merğînânî bu eserinde Ebu Hanife'nin, İmam Muhammed, İmam Yusuf ve bazen de İmam Züfer 'in görüşlerinin yanında diğer mezhep imamların görüşlerine yer vermektedir. İmam Şâfiî'nin mezhebi de bunlardan bir tanesidir. Bu araştırmamızda Merğînânî'nin el-Hidâye adlı eserinde hadd ve kısas bölümlerinde İmam Şâfiî'ye nispet ettiği görüşlerini Şâfiî mezhebi kaynaklarında tespit etmeye çalıştık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İmam Şâfiî ve Merğînânî'nin hayatlarından ve el-Hidâye'nin mezhep içerisinde ki konumuna kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde hadd konusunda İmam Şâfiî'ye nispet edilen görüşler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise kısas konusu ele alınmıştır.Sonuç olarak Merğînânî'nin el-Hidâye adlı eserinde hadd ve kısas bölümlerinde İmam Şâfiî'ye nispet ettiği görüşlerinden 76 tanesini tespit ettik. Bu görüşlerden 65 tanesinde isabet etmiş olup 11 tanesinde ise hata etmiştir.
Özet (Çeviri)
Marghinani, who died in hijri 593, is one of the most important scholars of hanafi sect. Marghinani's most important and most taught work is al-Hidaya.Marghinani, in this work, has given place to opinions of other imams in addition to opinions of Abu Hanifa, Imam Muhammad, Imam Yusuf and sometimes Imam Zufar. Imam Shafi's sect also is one of them. In this study, we try to identify in Shafi sect sources the opinions which Marghinani has attributed to Imam Shafi in his work named al-Hidaya in chapter of punishment and reprisal. Our study consists of three parts. In the first chapter briefly mentioned Shafi and Marghinani's life and the position of al-Hidaya in the sect. In the second chapter are handled opinions which are attributed to Imam Shafi in punishment issue. In the third section, reprisal issue is handled.As a result, we identified the opinions, 76 of them, that Marghinani attributed to Imam Shaif in work named al-Hidaya in-punishment and reprisal chapter. From those opinions, he has determined truthfully 65 and wrongly 11 of them.