Tunceli ili yer adları
Place names of Tunceli provi̇nce
- Tez No: 445745
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Tunceli‟nin yerleşim yerleri adları üzerine yapılan bu lisansüstü çalışma: Kısaltmalar, Ön söz, Giriş, I., II., III. Bölüm, Sonuç ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. I. Bölümde genel olarak ad bilimi (onomastik), adlandırma, yer adları (toponomi), kavramlarına, bu bilimlerin konuları ve önemine yer verilmiştir. II. Bölümde Tunceli İli Yer Adlarının tasnifine/sınıflandırmasına değinilmiştir. Son bölümde ise Tunceli Yer Adlarının Gramatikal Dizini incelenmiştir. Başka bir ifadeyle“Tunceli İli Yer Adları”adlı bu tezde, yer adları; anlam, yapı ve köken bakımından değerlendirilmiş, bu adların hangi ilişkilerle verildiği ve gramer kategorileri bakımından nasıl oluşturulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Covering Introduction, Abbreviations, Section 1,2,3, Conclusion and Bibliograpy, this past graduate study is abaut location names in Tunceli located in Eastern Region of Turkey. In the first section generally name of science (onomastic), naming, location names (toponomy) and the importance of these subject are included. The classification of places in Tunceli Province is mentioned in teh second section. In the last section: gramatical index of the names which have been given to locations in Tunceli is examined in other words.